Fernand Engel Crémant d´Alsace Tradition Brut

Fernand Engel Crémant d´Alsace Tradition Brut

Alkon tuotenumero: 928403

Kuohuviini
Alsace
Ranska
19,80 € 0,75 l
Star rating

Harmoninen, laadultaan erinomainen

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Runsaat kala- ja äyriäisruoat. Myös kermaiset pastat ja täyteläiset salaatit.

Suositeltu resepti

Arvio

Kypsän hedelmäinen, lähes makea, monivivahteinen tuoksu. Siinä on omenaa, persikkaa, pähkinää ja paahteista mausteisuutta. Maku on kuiva, mutta hyvin kypsän hedelmäinen. Viinissä on lisäksi hunajamelonia, kypsää aprikoosia ja ananastakin. Varsin leveä suutuntuma saa ryhtiä hapokkuudesta ja sitä korostavista kuplista. Viini jättää pitkään maistuvan, leveän sitruksisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Corvers Kauter

Rheingaun voitokas viinintekijä

Vuoden roseeviinin tekijä Philipp Corversin viinit toimivat mitä parhaiten kesän lempiherkkujen kanssa. Moni tilan palkittuja viinejä maistanut ei voi uskoa todeksi moniulotteisten viinien matalaa hintaa.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.