Quinta da Espiga 2015

Quinta da Espiga 2015

Alkon tuotenumero: 422137

Punaviini
Portugali
8,28 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Löytö

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen lihaviini.

Arvio

Muheva ja tuhti tummasävytteinen tuoksu on paahteinen ja mausteinen, muistuttaen muun muassa kuivattuja hedelmiä.

Varsin täyteläinen maku on sekin muheva ja tummasävytteinen. Viini on helposti lähestyttävä ja lämminhenkinen. Siinä on savuisia ja kypsän marjaisia vivahteita, kuten karhunvatukkaa. Kokonaisuus jättää nielua lämmittävän jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

2020-luvun maailmanvalloittajat

Viinimaailma elää murrosta, jossa uudet rypälelajikkeet nousevat kansainväliseen valokeilaan. Assyrtiko, Grüner Veltliner, Vermentino, Albariño ja Tempranillo leviävät uusille viinialueille.

Tavoitteena nettonollaviinitila

Espanjalaisen Familia Torresin innovatiivinen hiilidioksidin talteenotto ja uudelleenkäyttö näyttää, miten viinitila voi vähentää tehokkaasti ilmastovaikutuksiaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.