Viinilehden toimituksen suosikit – 4 x sähäkkä syyssamppanja

Aurinkoisen sunnuntain terassisiemailtava, särmikkään itsevarma kupliva, syksyinen unelma ja tyylikkään ryhdikäs syysherkkujen pari. Viinilehden toimitus valitsi samppanjasuosikkinsa syksyyn.

15.10.2026 Viinilehden toimitus

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla

Syyssunnuntain siemailtava

Ruinart Champagne Brut

Ruinart, AC Champagne, Ranska, 577177, 84,49 €

Aurinkoisen syyssunnuntain täydellinen terassisiemailtava on Ruinartin Champagne Brut. Omenainen, sitruunaisehko ja paahteinen samppanja sulattaa menneen kesän muistoiksi punertuvien lehtien ja kostean nurmikon tuoksuessa. Se kihelmöittää vauhtiin syksyn, tuon vuodenajoista ihanimman. Ruinart on luotettava ja turvallinen tasaisessa laadussaan, joten se takaa nautinnon. Silti se aina yllättää vähän.

Annukka Oksanen, toimituspäällikkö

 

Sähäkkää sohvaseuraa

André Clouet Silver Champagne Brut Nature
Champagne André Clouet, AC Champagne, Champagne, Ranska, 925577, 46,99 €

Syksy on lempivuodenaikani. Rakastan viileiden aamujen ja lämpimien aamupäivien kontrastia, auringonvalon pehmentämiä iltapäiviä ja sametintummia iltoja. Kesän jälkeen olen aina täynnä virtaa, mutta silti ikkunaan koputtava sade kahmaisee helposti lempeään villasukkakotoiluun.

Samanlaisia ristiriitaisuuksia tarjoaa André Clouet Silver Champagne Brut Nature.

Tämä särmikäs ja energinen syyssamppanja ilmoittaa heti kättelyssä, että sen vahvuus on aivan muualla kuin sulavassa eleganssissa. Myöhään poimituista rypäleistä ja ilman sokerilisäystä tehty pinot noir on jopa röyhkeän kulmikas ja kulmia kohottavan itsevarma – ja juuri siksi niin vastustamattoman hurmaava. Omintakeisen samppanjan kalkkinen mineraalisuus kuivattaa ikenet hetkessä, mutta viinin kypsä hedelmäisyys ja mehevä paahteisuus pehmentävät jälkimaun ihmeellisen notkeaksi. Silver Champagne Brut Nature saa hyggeilynkin tuntumaan hävyttömältä!

Iina Thieulon, päätoimittaja

 

Persoonallinen Blanc de Noirs

Alexandre Bonnet Blanc de Noirs Champagne Extra Brut

Alexandre Bonnet, AOC Champagne, Champagne, Ranska, 920866, 59,98 €

Syksystä on helppo innostua – kuulaat aamut, tummat illat, ronskimmat maut lasissa ja lautasella. Alexandre Bonnet’n uskomattoman tyylikäs Blanc de Noirs on tehty sataprosenttisesta Pinot Noirista, ja sen ryhdikkyys sopii syysiltaan kuin mehevä herkkutatti pannulle. Bonnet’n samppanjatalo tunnetaankin erityisesti Blanc de Noirs -samppanjoistaan, jotka ilmentävät Pinot Noirin tummaa eleganssia. Samppanja on upea aperitiivi sen leveän ja persoonallisen maun vuoksi, mutta myös oiva kumppani pikkusuolaisille ja juustoisille tarjottaville. Tekisin sen kaveriksi syysversion (saatavilla olevista tomaateista) tätä herkullista tomaatti-gryuèrepiirakkaa.

Satu Salmitie, AD

 

Syvä syysunelma

Famille Moussé Eugène Champagne Extra-Brut

Famille Moussé, Champagne, Ranska, 903219, 61,45 €

Heidi Kleemola, tuottaja

Lue myös

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Lumoava ja maukas syksyinen Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.