Joseph Mellot Pouilly-Fumé La Forge 2018

Joseph Mellot Pouilly-Fumé La Forge 2018

Alkon tuotenumero: 007681

Valkoviini
Loire
Ranska
27,99 € 0,75 l
Star rating

Tyylikäs huippuviini

Luonteikas viini-ikoni

Luonteikas viini

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Löytö

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Aromikkaat kala- ja äyriäisruoat, esimerkiksi savustettuna.

Suositeltu resepti

Arvio

Tuoreen raikas, sävytykseltään vihertävä, ryhdikäs tuoksu tuo mieleen herukkapensaan, karviaisen, yrttisyyden ja mineraalisuuden. Kuiva, mutta hyvin hedelmäinen maku allekirjoittaa tuoksun aromit. Viinissä on lisäksi reilua raparperia, sitruksisuutta ja omenaa. Terhakka hapokkuus tuo makuun ryhtiä ja kannattaa kokonaisuutta hieman suuta supistavaan, mutta tuntuvasti veden kielelle nostattavaan, valkoherukkaa ja mineraalisuutta aromeiltaan muistuttavaan, pitkään jälkivaikutelmaan.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Pominon historialliset kuohut

Pomino on Toscanassa sijaitseva pieni mutta historiallisesti merkittävä viinialue, jossa Bourgognen lajikkeet löysivät kodin jo renessanssin aikaan. Nykyään alue tunnetaan ennen kaikkea Frescobaldin Leonia-kuohuviineistä.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.