Haraszthy Sir Irsai 2018

Haraszthy Sir Irsai 2018

Alkon tuotenumero: 593947

Valkoviini
Unkari
10,44 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen viini selkeämakuisten kala- ja äyriäisruokien seuraksi.

Arvio

Puhdaspiirteisen hedelmäinen, lähes makeita vivahteita tarjoava tuoksu muistuttaa aromeiltaan omenaa, päärynää, persikkaa ja hunajamelonia. Kuiva maku toistaa tuoksun puhdaspiirteisen hedelmäiset vivahteet. Viinissä on erotettavissa myös sitruksisuutta, hentoa yrttisyyttä ja persikan kiveäkin. Maku saa ryhtiä eloisasta hapokkuudesta ja kainosta mineraalisuudesta. Viini jättää hieman suuta supistavan jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Paahteinen rakkaus

Good Life Coffee Roasters -kahvipaahtimon perustaja Lauri Pipinen etsii maailman parhaita pientuottajien kahveja. Hän haluaa paahtaa esiin kunkin kahvin sielun.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.