Freixenet Prosecco Extra Dry

Freixenet Prosecco Extra Dry

Alkon tuotenumero: 957107

Kuohuviini
Veneto
Italia
14,56 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Laatu vastaa hintaa

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen noutopöytä- ja eväsretkiviini. Myös hyvin viilennettynä seurusteluun.

Arvio

Hennosti kukkainen tuoksu on aromeiltaan varsin neutraali, muistuttaen vihreitä omenoita sekä sitrushedelmiä.
Lähes kuiva maku on keskitäyteläinen, seuraten aromeiltaan sitrushedelmäistä tuoksua. Eloisat kuplat tuovat viiniin pirteyttä ja nostavat veden kielelle. Kokonaisuus jättää nielua lämmittävän, omenoita ja valkoherukoita muistuttavan kukkaisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Hernetila

Herneenvihreä kesä

Tammilehdon tila on maamme suurin tuoreherneen tuottaja. Viljely on muuttunut 40 vuodessa, mutta suomalaiset rakastavat herneitä enemmän kuin koskaan ennen.

Ukraina-ilmiö Lontoossa

Ukrainalaiset ravintolat hurmaavat Lontoossa

Mriya-ravintolassa Lontoossa pääsee maistelemaan artesaanituottajien ukrainalaisviinejä ja moderneja tulkintoja ukrainalaisesta ruoasta. Tarjolla on myös borssia ja muuta perinneruokaa.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Huhtikuun Viinilehti on ilmestynyt. Sielukkaasti kuohuvan numeron löydät kauppojen lehtihyllyiltä.