Anselmann Gewürztraminer Trocken 2024

Anselmann Gewürztraminer Trocken 2024

Alkon tuotenumero: 539227

Valkoviini
Pfalz
Saksa
14,48 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Täyteläiset kala- ja äyriäisruoat vaikkapa hieman maustetumpinakin versioina.

Arvio

Runsas, parfyyminen, mausteinen, kukkainen ja litsihedelmään aromeiltaan vivahtava tuoksu. Lähes kuiva maku on voimakas ja toistaa tarkasti tuoksun aromit. Viinissä on selkeää kukkaista parfyymisyyttä, ruusua, kanelia, kypsää trooppista hedelmää sekä hedelmäistä mausteisuutta. Kokonaisuus jättää mausteisen hedelmäisen, kukkaisen ja hieman trooppissävytteisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Charles Smith ja The Real Wine -viinipullot

Viini aidoimmillaan

Ikonisen viinintekijän Charles Smithin elämä on ollut seikkailu rock-kiertueilta viinimaailman huipulle. Uudella REAL Wine -brändillään ja Blossom Fury -rieslingillään hän etsii vastausta siihen, mitä viini on aidoimmillaan.

Viinien ABC – Tunnetuimmat rypälelajikkeet

Maailmassa viljellään tuhansia rypälelajikkeita, mutta vain harvat hallitsevat viinitarhojen pinta-alaa. Cabernet Sauvignon, Merlot ja Chardonnay ovat viinimaailman tunnetuimpien tähtien kärjessä. Sukella tunnetuimpien lajikkeiden maailmaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.