Viikon viinivinkki

Lohen, bataatin ja ryhdikkään Rieslingin raikas yhdistelmä

23 / 2012 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Maukas itävaltalainen, Riesling -lajikkeesta valmistettu valkoviini on tämän viikon viinivinkkini. Lasista huokuu avoin ja raikkaan hedelmäinen, kypsä tuoksu. Siinä on omenaa, päärynää ja mineraalisuutta. Tuoksua seuraava kuiva maku on hyvin hedelmäinen. Tuoksun aromien lisäksi viinistä voi aistia tuntuvaa sitrushedelmäisyyttä. Suutuntuma saa ryhtiä napakasta hapokkuudesta ja tuoksunkin lupaamasta mineraalisuudesta. Napakka kokonaisuus nostaa mukavasti jälkivaikutelmassa veden kielelle.

Aromikkaan viinin tasavertaiseksi ruokakumppaniksi valmistuu mehevän täyteläinen salaatti

Steininger Riesling -viinille voisi suositella epäröimättä monenlaisia kala- ja äyriäisruokia. Tällä kertaa ruokasuositukseni on kuitenkin maukkaan täyteläinen salaatti.

Keitä salaattia varten kokonaisia bataatteja aldente-kypsiksi. Anna jäähtyä, kuori ja kuutioi ne reilun kokoisiksi paloiksi. Nostele bataatit kulhoon. Ripottele bataattikuutioille vadelmaviinietikkaa, suolaa ja rouhaise myllystä hieman mustapippuria.

Revi toiseen kulhoon rucolaa ja mausta ne oliiviöljyllä ja muutamalla tipalla balsamiviinietikkaa.

Lisää rucolakulhoon kuutioitua fetajuustoa, pilkottua paprikaa ja kuivalla pannulla paahdettuja cashew-pähkinöitä.

Nostele lautasille tätä salaattipohjaa ja lisää päälle maustetut bataattikuutiot. Viimeistele salaatti nostelemalla päälle suikaloitua kylmäsavustettua lohta.

Kaada viileää Steininger Riesling -viiniä lasiin ja nauti aromikkaan salaatin seurana.

Aiemmat viinivinkit

Ahven-bao bun ja vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini

Ahven- bao bunit syntyvät näppärästi tuoreesta ahvenesta tai kalaonnen puuttuessa myös savukalasäilykkeistä. Bao bunin makumaailmaa täydentää oivallisesti vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini. Viinin kesäinen aromikkuus, sitruksisuus, herukkaisuus ja yrttisyys antaa

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.