Viikon viinivinkki

Montes Limited Selection Pinot Noir

35 / 2011 Aki Björklund2

Arvio

Tämän viikon viiniksi olen valinnut chileläisen Montes Limited Selection Pinot Noir -punaviinin. Viiniä tuoksuteltaessa voi siitä erottaa hyvin kypsän marjaista, kirsikkaista, vadelmaista ja hieman paahteista tuoksua. Viinin keskitäyteläinen maku myötäilee aromeiltaan tuoksua. Siinä on myös metsämansikkaa ja vihertävää yrttisyyttä. Reilu hapokkuus antaa maulle ryhdikkyyttä ja eloisuutta. Kokonaisuus jättää hieman suuta supistavan, reilusti veden kielelle nostattavan jälkivaikutelman.

Viinin seuraksi

Ruokasuositukseksi tämänviikkoisen Montesin Pinot Noiren seuraan suosittelisin sesongin herkkua, paistettua sorsan rintafilettä. Ota huoneenlämpöisiin rintafileisiin nopeasti pintaväri voissa kuumalla paistinpannulla. Mausta suolalla ja pippurilla. Raasta pintaan hieman parmesanjuustoa. Kääri sorsafileiden ympärille pekonisiivut. Kypsennä fileetä 200 asteessa noin 4-5 minuutin ajan. Nosta folion sisään vetäytymään. Tarjoa lisäkkeenä haudutettua savoijinkaalia ja kermamuhennettua perunaa. Suikaloi savoijinkaalia ohueksi ja kuutioi myös pekonia. Paista pannulla pekonia, lisää siihen kaalisuikaleet. Mausta suolalla, pippurilla ja lorauta joukkoon hieman valkoviiniä. Hauduttele. Kuutioi kiinteää perunaa ja avaa tuoreita herneenpalkoja. Irrota herneet. Hienonna myös sipulia. Kuullota kattilassa perunakuutiot ja sipulit. Lisää kermaa ja hauduta peruna kypsäksi. Lisää herneet ja tarkista maku. Viimeistele hienontamalla joukkoon tuoretta timjamia. Kun perunalisäke on tarpeeksi mehevä, et tarvitse kastiketta lainkaan. Nostele muhennettua kaalia lautaselle ja lusikoi kermamuhennettua perunaa viereen. Viipaloi sorsan rintafileet ja nosta viipaleet puolittain kaalin ja perunan päälle.

Aiemmat viinivinkit

Helppo tarte tatin ja aprikoosinen eliksiiri

Loihdi syksyn omenoista herkullinen ja helppo tarte tatin. Ranskalainen klassikkojälkiruoka saa täydellisen parin aprikoosisesta, hunajaisesta ja makean mausteisesta jälkiruokaviinistä. Upea viini on todellinen eliksiiri, joka korostaa omenien karamellisia aromeja ja

Maissikeitto ja vienon makea luomuvalkoinen

Samettinen maissikeitto saa särmää Lähi-idän mauista, ja jemeniläinen chili-korianterisalsa zhug kruunaa annoksen. Täydellinen pari keitolle on vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen luomuviini -kilpailun hopeamitalisti. Vienon makea, persikkainen ja kukkainen viini sointuu

Täytetty kantarellileipä ja herkullinen luomuvalkoviini

Loihdi metsäretken saaliista mehevän rapea leipä, joka sopii myös yhdessä jaettavaksi. Vastustamattoman kantarellileivän rinnalle sopii juuri Viinilehden Vuoden valkoiseksi luomuviiniksi valittu grüner veltliner. Maanläheisen aromikas leipä korostaa herkullisesti viinin hedelmäistä

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Luonteikas ja syksyisen herkullinen Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.