Kaikissa lehden tilaukseen liittyvissä asioissa autamme osoitteessa tilaukset@viinilehti.fi.
Viikon viinivinkki

Syrah ja Viognier punertavina kuplina

47 / 2016 Antti Rinta-Huumo

Sokerisuolattu ankanrinta taipuu sormisyötäväksi salaatiksi

Tämänviikkoisen viinin ruokaseuralaisen voit tarjota vaikkapa pikkujoulun sormisyötävänä.

Aloita valmistamalla ankanrintojen mausteliemi. Lämmitä noin litra vettä. Sekoita sinne n. 3 dl sokeria ja 1 dl suolaa. Anna liemen jäähtyä.

Puhdista ankan rintafileistä mahdolliset kalvot ja siisti hieman paksua rasvaa. Nosta rintafileet jäähtyneeseen liemeen ja anna maustua kaksi tuntia. Poista rintafileet liemestä, kuivaa ne hyvin ja leikkaa rasvaan tiheät ristiviillot. Laita fileet rasvapuoli alaspäin kylmälle paistinpannulle ja kuumenna pannu. Anna paistua pannulla kunnes rasva on saanut hyvän värin. Käännä file ja ota nopeasti pintaväri myös lihapuolelle. Kypsennä tämän jälkeen 80 asteisessa uunissa, kunnes rintafileen sisälämpötila on 56 astetta. Nosta folioon jäähtymään. Poista rasvapinta ja leikkaa jäähtynyt rintafile viipaleiksi – ja edelleen kuutioiksi.

Valmista tämän jälkeen linssisalaatti. Huuhtele punaiset linssit hyvin ja keitä ne varovasti kiehuvassa, suolalla maustetussa vedessä. Varo kypsentämästä niitä liikaa, sillä ne menevät ylikypsinä helposti ”mössöksi”.

Hienonna valkosipulia ja sipulia sekä tuoretta inkivääriä ja chilä. Kuullota hienontamasi raaka-aineet tilkassa öljyä, lisää joukkoon esikeitetyt linssit, kuutioitua paprikaa ja loraus kanalientä. Rouhaise sekaan mustapippuria, lisää suolaa ja hauduta pikku hetkinen. Anna jäähtyä. Lisää mukaan ankanrintakuutiot, tarkista maku ja viimeistele hienontamalla joukkoon tuoretta persiljaa tai ruohosipulia.

Leikkaa esimerkiksi maalaispatongista viipaleita ja nostele lusikalla ankkatäytettä leiville. Tarjoa maukkaan kuplivan viinin ja pikkujouluhengen kera.

Aiemmat viinivinkit

Täytetty kantarellileipä ja herkullinen luomuvalkoviini

Loihdi metsäretken saaliista mehevän rapea leipä, joka sopii myös yhdessä jaettavaksi. Vastustamattoman kantarellileivän rinnalle sopii juuri Viinilehden Vuoden valkoiseksi luomuviiniksi valittu grüner veltliner. Maanläheisen aromikas leipä korostaa herkullisesti viinin hedelmäistä

Mustaherukka-vaniljapiirakka ja ihastuttava jälkiruokaviini

Mustaherukka-vaniljapiirakka on hurmaava sadonkorjuujälkiruoka. Siinä on muhevasti makua ja rohkeasti hapokkuutta. Se saa herkullisen seuralaisen makeasta viinistä, jonka aromeissa on kypsää ananasta, persikkaa, omenaa ja hentoa petrolisuutta. Katso viikon viinivinkki!

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Luonteikas ja syksyisen herkullinen Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.