Viikon viinivinkki

Paahteisesta espanjalaisesta tulvii nahkaa ja kuivattuja hedelmiä

8 / 2013 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Viikon viinivinkkini tuo tällä kertaa tuulahduksen Espanjan kellareista. Intensiivisessä punaviinissä on hieman kehittynyt tuoksu, joka muistuttaa makeista mausteista, tammitynnyrin paahteisuudesta ja kuivatuista hedelmistä. Myös maku on hieman kehittynyt ja allekirjoittaa tuoksun aromimaailman. Siinä on erotettavissa myös lievästi nahkaisia vivahteita. Suutuntuma on miellyttävän pehmeä, vaikkakin eloisat hapot ja pehmeät tanniinit tuovat makuun särmikkyyttä. Kokonaisuus jättää pitkään maistuvan, varsin moniulotteisen jälkivaikutelman.

Mehevä lampaanpotka viihtyy mukavasti kehittyneen viinin seurassa

Sporttilomien alkamisen kunniaksi suosittelen tämän maukkaan Tempranillon seuraksi lähes itsestään valmistuvaa herkkua lampaan potkasta.

Hienonna potkien maustamista varten reilusti tuoretta timjamia ja valkosipulinkynsiä. Sekoita ne keskenään ja raasta joukkoon hieman sitruunankuorta. Mausta potkat suolalla, mustapippurilla ja hiero hienonnettu yrtti-valkosipuli-sitruunankuoriseos pintaan. Anna maustua huoneenlämmössä. Kuumenna paistinpannu ja ruskista lihan pinta reilussa nokareessa voita.

Nostele potkat pataan, lorauta pannulle punaviiniä ja huuhdo sillä pannu. Kaada liemi potkien joukkoon pataan. Kuumenna paistinpannu uudelleen ja freesaa siinä suikaloitua pekonia, pilkottua sipulia, valkosipulia, porkkanaa ja selleriä. Kaada potkien sekaan pataan. Lorauta joukkoon lisäksi täyteläistä punaviiniä ja esimerkiksi fondista valmistamaasi lihalientä niin että lihat juuri ja juuri peittyvät. Mausta muutamalla laakerinlehdellä, kokonaisilla mustapippureilla, tuoreilla timjaminoksilla ja parilla lusikalla minttuhyytelöä. Peitä kannella tai foliolla. Hauduta noin 150 asteisessa uunissa 4-5 tuntia.

Tarkista lopussa maku ja lisää tarvittaessa suolaa ja pippuria. Tarjoile mehevän perunamuhennoksen kera. Voit lusikoida annokseen haudutuslientä tai myös halutessasi kiehuttaa pienen määrän lientä kasaan entistä tiivismakuisemmaksi kastikkeeksi. Ota monot jalasta, korkkaa Durius ja nauti!

Aiemmat viinivinkit

Mustaherukka-vaniljapiirakka ja ihastuttava jälkiruokaviini

Mustaherukka-vaniljapiirakka on hurmaava sadonkorjuujälkiruoka. Siinä on muhevasti makua ja rohkeasti hapokkuutta. Se saa herkullisen seuralaisen makeasta viinistä, jonka aromeissa on kypsää ananasta, persikkaa, omenaa ja hentoa petrolisuutta. Katso viikon viinivinkki!

Kesäkurpitsapasta ja herkullisen hedelmäinen kuohuva

Kesäkurpitsa on parhaimmillaan ja siitä syntyy yksi kesän herkullisimmista pastoista. Maukas, mintulla viimeistelty pasta saa arvoisensa seuralaisen Viinilehden Vuoden kuohuviinistä. Chardonnay-lajikkeesta valmistettu uusiseelantilainen on herkullisen hedelmäinen, hennon paahteinen ja kermainen.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.