Samppanjaa James Bondin tyyliin

James Bondilla on vaativa maku. Salainen agentti nauttii samppanjaa, eikä ihan mitä tahansa laatua. Uusimmassa Spectre-elokuvassa nautitaan tuttua suosikkisamppanjaa.

30.10.2015 Teksti Katri Saukkonen + Kuva Bollinger

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla

Tänään perjantaina 30.10. saa ensi-iltansa uusi Bond-elokuva Spectre. Sarjassaan 24. Bond-seikkailun on ohjannut Sam Mendes ja agentti 007:n roolissa nähdään Daniel Craig.

Bond on tunnettu vaativasta maustaan. Hän nauttii tuon tuosta samppanjaa – joko Dom Perignonia tai Bollingeria.

Sean Conneryn esittämä James Bond suosi Dom Perignonia. Roger Mooren hypätessä Bondin housuihin samppanja vaihtui hiljalleen Bollingeriksi – tosin vasta vuonna 1979 julkaistusta Kuuraketti-elokuvasta alkaen Bollingerista tuli Bond-elokuvien virallinen samppanja. Siihen saakka Mooren esittämälle Bondille kelpasivat molemmat näistä laatusamppanjoista.

1980- ja 1990-luvuilla Bond joi yleensä noin 10 vuoden ikäistä samppanjaa. Uusinta elokuvaa edeltäneessä vuonna 2012 ilmestyneessä Skyfallissa kilisteltiin vuosikerran 1997 Bollinger R.D. -samppanjalla.

Spectre-elokuvan erikoissamppanja

Spectre-elokuvassa James Bond nauttii Bollinger R.D. 2002 -vuosikertasamppanjaa.

Uusimman elokuvan kunniaksi on valmistettu myös erikoissamppanja, Bollinger Spectre Limited Edition. Samppanjan vuosikerta on 2009 ja siinä on 68 prosenttia Pinot Noiria ja 32 prosenttia Chardonnayta. Makeutta on lisätty 7 grammaa per litra.

Tätä Bond-samppanjaa saa Suomessa ainoastaan ravintolavalikoimasta. Sitä voi nauttia ainakin seuraavissa ravintoloissa:

Helsinki

Bronda, Milliklubi, Capital, Erottaja Bar, PataÄssä

Turku

Monkey, Hus Lindman, Tintå, Apollo

Tampere

August von Trappe, Ilona

Spectre-elokuva saa Suomen ensi-iltansa perjantaina 30.10.2015.

Lue myös

Antiche Terre

Intohimona Valpolicellan maaperä

Luciano Sancassani tuottaa viiniä Valpolicellassa Venetossa, muttei pidä itseään viiniasiantuntijana. Sancassanin mukaan hyvä viini on loistava lähtökohta, mutta se ei yksin riitä. Tarvitaan taitavaa myyntiä ja markkinointia.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Huhtikuun Viinilehti on ilmestynyt. Sielukkaasti kuohuvan numeron löydät kauppojen lehtihyllyiltä.