Sagrado Reserva 2010

Sagrado Reserva 2010

Alkon tuotenumero: 464047

Punaviini
Portugali
20,72 € 0,75 l
Star rating

Tyylikäs huippuviini

Luonteikas viini-ikoni

Luonteikas viini

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Löytö

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Selkeämakuiset liharuoat ja kovat, suolaiset juustot.

Suositeltu resepti

Arvio

Hyvin monivivahteinen, kehittynyt ja avoin tuoksu. Siinä on kuivattuja hedelmiä, kuten viikunaa ja luumua, myös makeita mausteita, nahkaisuutta ja paahteista aromikkuutta. Täyteläinen maku on hyvin moniulotteinen ja seuraa tarkasti tuoksun vivahteita. Kehittynyt maku saa ryhdin hapankirsikkaisesta hapokkuudesta ja miellyttävästi pehmenneistä tanniineista. Kokonaisuus on tyyliltään rustiikkinen vaikkakin moniulotteinen. Viini jättää pitkään maistuvan, nahkaisen, luonteikkaan jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Corvers Kauter

Rheingaun voitokas viinintekijä

Vuoden roseeviinin tekijä Philipp Corversin viinit toimivat mitä parhaiten kesän lempiherkkujen kanssa. Moni tilan palkittuja viinejä maistanut ei voi uskoa todeksi moniulotteisten viinien matalaa hintaa.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.