La Chablisienne Chablis 'le finage' 2014

La Chablisienne Chablis 'le finage' 2014

Alkon tuotenumero: 586717

Valkoviini
Bourgogne
Ranska
24,98 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Laatu vastaa hintaa

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Runsaat kala- ja äyriäisruoat.

Arvio

Neutraaliarominen tuoksu on väritykseltään kypsän kellertävä. Siitä voi erottaa muun muassa olkimaisia piirteitä, samoin golden delicious -omenoiden kuin myös valkopippurin aromeja.

Keskitäyteläinen kuiva maku seuraa aromeiltaan neutraalia tuoksua. Viiniä sävyttää kypsiä sitruunoita muistuttava hapokkuus, mikä nostaa veden välittömästi kielelle. Suussa viiniin avautuu myös kermaisia ja paahteisia ominaispiirteitä. Kokonaisuus jättää tyylikkään ja hienovaraisen leveähkön jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2025. Katso viinin arvio

Lue myös

Pohjoisen nebbiolon uusi tuleminen

Barolon ja Barbarescon varjosta esiin nouseva Alto Piemonte tuo uudenlaisen näkökulman nebbioloon. Viileän ilmaston ja vulkaanisen maaperän alue haastaa eteläisempien alueiden nebbiolot raikkaudella, edullisemmilla hinnoilla ja matalammalla alkoholitasolla.

Pantellerian persoonalliset viinit

Intensiivisen hurmaava Passito di Pantelleria kuuluu Italian kiehtovimpiin makeisiin viineihin. Tuliperäisen saaren äärimmäiset olosuhteet synnyttävät makuja, jotka tekevät Pantelleriasta omaperäisen viinikeitaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Luonteikas ja syksyisen herkullinen Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.