Guštin Malvazija Orange wine 2018

Guštin Malvazija Orange wine 2018

Alkon tuotenumero: 557727

Valkoviini
Slovenia
18,99 € 0,75 l
Star rating

Harmoninen, laadultaan erinomainen

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen viini sekä kala- että vaaleiden liharuokien seuraan. Myös esimerkiksi pastöroimattomasta maidosta valmistetut valkohomejuustot.

Suositeltu resepti

Arvio

Avoin, kehittynyt tuoksu on makean mausteinen ja maanläheinen, myös varsin omaperäinen, muistuttaen luumuja sekä erilaisia mausteisia teelajeja. Keskitäyteläinen, kuiva maku on sekin omaperäinen ja varsin persoonallinen. Viinissä on reilusti hedelmäisyyttä ja se tekee suutuntumasta runsaan ja täyteläisen. Maku on samalla notkea, mutta siitä löytyy myös särmikkyyttä, mikä kuivattaa hieman suuta. Kokonaisuus jättää nielua lämmittävän, mausteisen ja yrttisen, erikoisen ja samalla puhdaspiirteisen tiiviin jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Hersyvän herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.