
Valokuvaaja Kaapo Kamu: ”Parhaat kuvat syntyvät pakoreissuilla tastinghuoneista”
”Kuva maalaa tekstille maiseman”, sanoo valokuvaaja Kaapo Kamu. Hän on reissannut Viinilehden juttumatkoilla viinitiloilla ympäri maailmaa.
Alkon tuotenumero: 408387
Rypäle
Viinityyppi
Alkuperämaa
Monikäyttöinen roseeviini kesäisten antimien seuraan. Salaatit, punainen kala ja vaalea liha maistuvat eloisan roseen seurassa.
Raikas, kypsän marjainen, eloisan herkullinen tuoksu. Siinä on reilusti kypsää kirsikkaa, herukkaa ja makean vadelmaisiakin aromeja. Lähes kuiva maku toistaa tarkasti tuoksun lupaamat aromit, erityisesti tuntuvan kirsikkaisuuden. Tuoreesta mausta nousee esiin myös mustaherukkaiset, viehkeästi makean mausteiset ja yrttisetkin vivahteet. Suutuntuma on hennosta makeudesta huolimatta hyvin ryhdikäs, sillä eloisa sitruksinen hapokkuus ja sitä korostava, kieltä kevyesti kutitteleva hiilidioksidisuus antavat viiniin eloa ja kantavat kokonaisuutta veden kielelle nostattavaan, punaista omenaakin muistuttavaan jälkivaikutelmaan.
Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2024. Katso viinin arvio