
Viehkot lajikekuplat – Viinilehden Vuoden samppanja ja Vuoden kuohuviini 2026
Viinilehden Vuoden samppanja on vivahteikas ja luonteikkaan herkullinen meunier. Vuoden kuohuviiniksi nousi kestomenestyjä, tyylikäs chardonnay Uudesta-Seelannista.
Alkon tuotenumero: 556247
Rypäle
Viinityyppi
Alkuperämaa
Monikäyttöinen viini aromikkaiden kala- ja äyriäisruokien seuraan. Kokeile vaikkapa savustettujen tai graavattujen kalojen kansssa.
Suositeltu reseptiAvoin ja aromaattinen, rehevästä luonteestaan huolimatta tyylikäs tuoksu. Siinä on herukkaisuutta, kypsää karviaista ja raparperia. Kuiva, mutta poikkeuksellisen hersyvän hedelmäinen maku seuraa tarkasti tuoksun aromimaailmaa. Tuoksun aromien lisäksi intensiivisessä maussa on tuntuvaa sitruksisuutta, passionhedelmää, mineraalisuutta ja yrttisyyttä. Eloisa hapokkuus antaa viiniin särmikkyyttä ja kantaa kokonaisuutta reilusti veden kielelle nostattavaan, erittäin pitkään jälkimakuun.
Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2025.