Campo Viejo Winemakers' Blend 2020 hanapakkaus

Campo Viejo Winemakers' Blend 2020 hanapakkaus

Alkon tuotenumero: 945861

Punaviini
Espanja
34,70 € 3 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Tiivisliemiset ja yrttiset lliharuoat. Myös tuoreet valkohomejuustot tai kovat, suolaiset juustot.

Arvio

Kypsän marjainen, hieman kehittynyt ja makean mausteinen tuoksu muistuttaa tummaa kirsikkaa, karhunvatukkaa ja luumua - myös hentoa nahkaisuutta. Keskitäyteläinen maku seuraa tuoksun aromeja. Siinä on lisäksi yrttisiä ja metsän kypsiä punaisia marjoja muistuttavia vivahteita. Reilu hapankirsikkainen hapokkuus ja kevyesti suuta kuivattavat tanniinit tuovat kokonaisuuteen ryhtiä. Viini jättää hennon savuisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Avaimet pieneen viinikellariin

Viinin kypsytyksessä eli säilytyksessä on oikeastaan kyse viinin hyvin hitaasta pilaantumisesta ja siitä ohikiitävästä hetkestä, kun juoma saavuttaa vivahteikkaan huippunsa. Pienen viinikellarin voi kerätä vaikka vaatekaappiin.

Jaakko Heinimäki

Jaakko Heinimäki: Aloittelijan mieli

Vanhaa zen-buddhalaista elämänohjetta voi mainiosti soveltaa myös viinistä nauttimiseen. Minulle ei ole tärkeää tietää paljon viineistä. Tärkeää on osata nauttia elämästä.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Muhkean herkullinen syksyn Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.