Cabreo Il Borgo 2016

Cabreo Il Borgo 2016

Alkon tuotenumero: 456127

Punaviini
Toscana
Italia
62,50 € 0,75 l
Star rating

Tyylikäs huippuviini

Luonteikas viini-ikoni

Luonteikas viini

Viinityyppi ikoni

Valmis, mutta kehittyy

Hinta-laatusuhde ikoni

Laatu vastaa hintaa

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Tummat liharuoat ja riista mediumkypsänä. Myös kovat, suolaiset juustot.

Suositeltu resepti

Arvio

Tiivisarominen, mustasävytteinen, monivivahteinen tuoksu tuo mieleen mustaherukan, karhunvatukan ja paahteisen makean mausteisuuden. Hyvin runsas maku toistaa tuoksun tummasävytteiset vivahteet. Viinissä on lisäksi hapankirsikkaa, kahvia, nahkaisuutta ja kuivattujen hedelmien - myös savuisuuden vivahteita. Reilut, mutta jo hyvin pehmenneet tanniinit tuovat kokonaisuuteen särmää ja kantavat viiniä kevyesti suuta kuivattavaan, pitkään maistuvaan jälkimakuun.

Alkon tuotesivu

Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2022.

Lue myös

Paahteinen rakkaus

Good Life Coffee Roasters -kahvipaahtimon perustaja Lauri Pipinen etsii maailman parhaita pientuottajien kahveja. Hän haluaa paahtaa esiin kunkin kahvin sielun.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.