Beringer Zinfandel Rosé 2019

Beringer Zinfandel Rosé 2019

Alkon tuotenumero: 412697

Roseeviini
Yhdysvallat
12,20 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Seurusteluun hyvin viilennettynä. Myös mausteisen itämaisen keittiön seuraan.

Arvio

Makean marjainen, lähes kosiskeleva tuoksu tuo mieleen vadelman mansikan ja punaisen omenan. Puolimakea, mutta silti hyvin eloisa maku toistaa tuoksun aromit. Viinissä on lisäksi punaista kirsikkaa ja makeita mausteitakin. Makeutta ryhdittää eloisa hapokkuus ja viini onkin miellyttävässä tasapainossa ja jättää tasaisen mansikkaisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2023.

Lue myös

2020-luvun maailmanvalloittajat

Viinimaailma elää murrosta, jossa uudet rypälelajikkeet nousevat kansainväliseen valokeilaan. Assyrtiko, Grüner Veltliner, Vermentino, Albariño ja Tempranillo leviävät uusille viinialueille.

Tavoitteena nettonollaviinitila

Espanjalaisen Familia Torresin innovatiivinen hiilidioksidin talteenotto ja uudelleenkäyttö näyttää, miten viinitila voi vähentää tehokkaasti ilmastovaikutuksiaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.