
Viehkot lajikekuplat – Viinilehden Vuoden samppanja ja Vuoden kuohuviini 2026
Viinilehden Vuoden samppanja on vivahteikas ja luonteikkaan herkullinen meunier. Vuoden kuohuviiniksi nousi kestomenestyjä, tyylikäs chardonnay Uudesta-Seelannista.
Alkon tuotenumero: 576947
Rypäle
Viinityyppi
Alkuperämaa
Grillatut tai paistetut punalihaiset kalat. Myös selkeämakuiset vaaleat liharuoat. Kokeile myös mausteisille aasialaisille ruoille.
Suositeltu reseptiVarsin hillitty, kypsä ja leveä tuoksu jossa on eksoottisia hedelmiä ja kukkaisia piirteitä. Lähes kuiva maku on suutuntunmaltaan runsas. Siitä voi erottaa on persikkaa, ananasta, hunajaa sekä hentoa mausteisuutta. Mehevää, lähes öljymäistä suutuntumaa ryhdittää kypsän sitruksinen hapokkuus. Loppumakua kohden viini jäntevöityy ja jättää varsin raikkaan persikkaisen, mukavasti viipyilevän jälkivaikutelman.
Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2024.