Casillero del Diablo Reserva Shiraz 2019

Casillero del Diablo Reserva Shiraz 2019

Alkon tuotenumero: 466207

Punaviini
Valle Central
Chile
10,98 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Pitkään haudutetut lihapadat.

Arvio

Runsas ja tummasävytteisen aromikas, paahteinen tuoksu. Siinä on mustaherukkaa, tummaa luumua, pippurisuutta ja yrttisyyttä. Maku seuraa tuoksun aromeja. Viinissä on lisäksi metsän kypsiä punaisia marjoja, kuten karpaloa ja puolukkaa. Suutuntumaltaan viini on melko napakka. Siitä pitää huolen reilun tanniinisuuden lisäksi punasävytteisen marjainen hapokkuus ja hieman savuinenkin vivahde. Kokonaisuus jättää tasaisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2023.

Lue myös

Charles Smith ja The Real Wine -viinipullot

Viini aidoimmillaan

Ikonisen viinintekijän Charles Smithin elämä on ollut seikkailu rock-kiertueilta viinimaailman huipulle. Uudella REAL Wine -brändillään ja Blossom Fury -rieslingillään hän etsii vastausta siihen, mitä viini on aidoimmillaan.

Viinien ABC – Tunnetuimmat rypälelajikkeet

Maailmassa viljellään tuhansia rypälelajikkeita, mutta vain harvat hallitsevat viinitarhojen pinta-alaa. Cabernet Sauvignon, Merlot ja Chardonnay ovat viinimaailman tunnetuimpien tähtien kärjessä. Sukella tunnetuimpien lajikkeiden maailmaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.