Joaquín Rebolledo Mencía										 2024

Joaquín Rebolledo Mencía 2024

Alkon tuotenumero: 400136

Punaviini
Galicia
Espanja
18,48 € 0,75 l
Star rating

Harmoninen, laadultaan erinomainen

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Lihapadat ja tuhdit lihaisat pastat.

Suositeltu resepti

Arvio

Varsin tuhti tummasävytteinen tuoksu on kypsän marjainen ja hieman myös maanläheinen. Siinä on yrttisiä ja mausteisia vivahteita. Melko särmikäs maku seuraa aromeiltaan tuoksua. Viinissä on reilusti hedelmäisyyttä, jota ryhdittävät tuntuvat parkkihapot sekä marjaiset hedelmähapot. Samalla viini nostaa herkullisesti veden kielelle. Kokonaisuus jättää kypsiä karpaloita muistuttavan lämminhenkisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Pohjoisen nebbiolon uusi tuleminen

Barolon ja Barbarescon varjosta esiin nouseva Alto Piemonte tuo uudenlaisen näkökulman nebbioloon. Viileän ilmaston ja vulkaanisen maaperän alue haastaa eteläisempien alueiden nebbiolot raikkaudella, edullisemmilla hinnoilla ja matalammalla alkoholitasolla.

Pantellerian persoonalliset viinit

Intensiivisen hurmaava Passito di Pantelleria kuuluu Italian kiehtovimpiin makeisiin viineihin. Tuliperäisen saaren äärimmäiset olosuhteet synnyttävät makuja, jotka tekevät Pantelleriasta omaperäisen viinikeitaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Luonteikas ja syksyisen herkullinen Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.