Marqués de Cáceres Reserva 2017

Marqués de Cáceres Reserva 2017

Alkon tuotenumero: 005435

Punaviini
Rioja
Espanja
19,95 € 0,75 l
Star rating

Harmoninen, laadultaan erinomainen

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen lihaviini. Myös kovat, suolaiset juustot.

Suositeltu resepti

Arvio

Hieman kehittynyt, kypsän hedelmäinen tuoksu. Siitä voi aistia tummaa kirsikkaa, makeaa mausteisuutta paahteisuutta ja hentoa eläimellistä nahkaisuutta. Keskitäyteläinen maku on suunmyötäinen ja seuraa tuoksun aromimaailmaa. Siinä on lisäksi viikunaa ja multaisuutta. Kypsät parkkihapot ja tasainen hapokkuus antavat hedelmäisyydelle mukavaa vastapainoa. Viini jättää varsin suunmyötäisen, kuivattuja hedelmiä ja makeaa mausteisuutta muistuttavan, hennon nahkaisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Alkossa todennäköisesti saatavilla jo vuosikertaa 2019. Katso viinin arvio

Lue myös

Sisilian punaviinit

Sielukas Sisilia– pruuvissa neljä paikallista punaista

Pitkät viiniperinteet, vulkaaninen maaperä, lämmin ilmasto, merellinen raikkaus ja sielukkaat alkuperäislajikkeet. Ne kaikki liittyvät oleellisesti Sisilian vetovoimaan. Sommelier Christina Suominen pruuvasi saarelta neljä punaviiniä.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.