Viikon viinivinkki

Jenkkivalkoista mutkattomalle possuherkulle

46 / 2014 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Viikon suositukseni, maukkaan oregonilaisen valkoviinin tuoksu on melko avoin ja kypsän hedelmäinen. Siinä on eksoottisia vivahteita ja makeita mausteita. Maku on kuiva, mutta toistaa tuoksun trooppisia sävyjä. Viinissä on ananasta, aprikoosia ja hennon kermaisia sävyjä. Suutuntumaa ryhdittävät eloisat hedelmähapot, jotka kantavat viiniä tasaiseen, veden kielelle nostattavaan jälkivaikutelmaan.

Pikkujoulupossu syödään sämpyläkääröstä

Hanki kaupasta possunniskaa. Mausta suolalla ja pippurilla. Laita niska uunivuokaan muutaman laakerilehden, maustepippureiden, muutaman valkosipulikynnen ja timjamin kera. Pilko joukkoon vielä hieman porkkanaa ja sipulia.

Täytä vuoka vedellä, tai voit halutessasi käyttää mietoa lihalientäkin, siten että liha juuri ja juuri peittyy.

Kypsennä noin 100 asteisessa uunissa ainakin 10 tunnin ajan. Anna lihan jäähtyä liemessään. Kun liha on jäähtynyt, revi se käsin reiluiksi paloiksi kulhoon.

Valmista jämäkkä kastike sekoittamalla majoneesia, karkeaa dijonsinappia ja hienonnettua rakuunaa. Viimeistele kastike puristamalla joukkoon hieman sitruunanmehua.

Lämmitä possupalat kevyesti vaikkapa mikrossa. Mausta ja mehevöitä repimäsi lihapalat tämän jälkeen valmistamallasi majoneesilla.

Leivo itse tai hanki kaupasta isoja sämpylöitä tai leikkaa suuresta maalaislimpusta reilun kokoisia viipaleita. Levitä majoneesia leipäviipaleille tai sämpylänpuoliskoille. Lisää vaikkapa käsin revittyä salaattia ja nosta leipäviipaleelle majoneesilla maustamaasi lihaa. Leikkaa päälle muutama viipale suolakurkkua ja nosta toinen leipäviipale päälle.

Tarjoile koko komeus vaikkapa leivinpaperista muotoilemistasi ”pusseista” maukkaan Rainstormin kera.

Aiemmat viinivinkit

Rapubouillabaisse ja mausteinen provencelainen

Syvän aromikas ja mehevän samettinen äyriäiskeitto sopii niin juhlapöytään kuin arjen hemmotteluhetkeen. Appelsiinin, fenkolin ja harissan viimeistelemä keitto saa ihastuttavan seuralaisen ryhdikkäästä ja rodukkaasta provencelaisesta roseesta, jonka aromeissa on punaherukkaa,

Rustiikkinen kana-papukeitto ja vaaleanpunaiset kuplat

Rustiikkinen kana-papukeitto on champagnelaista arkiruokaa parhaimmillaan. Kotoisa ja lempeän makuinen keitto lohduttaa silloinkin, kun kevät etenee epäröiden. Pariksi sopii hienostunut roseesamppanja, jonka vadelmaiset ja kirsikkaiset kuplat yrttisillä vivahteilla tuovat annokseen

Mango-sitruunatartaletit ja makean maukas jalohomeviini

Raikas sitruunatäyte hyppää halaamaan makeaa mangokuutiota. Mango–sitruunatartaletit ovat kirpeän makea kevätherkku, joka saa hymyilemään. Seuraan sopii jalohomeinen viini, jonka aromeissa on kuivattua aprikoosia, appelsiinimarmeladia, hillottua ananasta ja karvasmantelia. Unohtumaton makunautinto.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.