Viikon viinivinkki

La Vieille Ferme Blanc

50 / 2011 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Viikon viinivinkkini on runsashedelmäinen La Vieille Ferme Blanc –valkoviini Etelä-Ranskasta. Viinin varsin hento tuoksu on aromeiltaan kypsän hedelmäinen, muistuttaen eksoottisia hedelmiä, kuten hunajamelonia ja ananasta. Tuoksua seuraava keskitäyteläinen maku on kuiva, mutta sekin runsaan hedelmäinen. Viiniä ryhdittää eloisa hedelmähapokkuus, joka nostaa myös veden kielelle. Suutuntumaltaan viini on täyteläinen ja leveä. Jälkivaikutelma on mineraalinen ja myös jonkin verran nielua lämmittävä.

Viinin seuraksi täyteläistä Gruyèrejuustokeittoa

Tämä kypsän hedelmäinen valkoviini maistuu täyteläisten ruokien seurassa ja suosittelisinkin valmistamaan viinille Antti Vahteran ja Juha Berglundin kanssa kirjoittamamme Ruoasta viiniin –kirjan Gruyèrejuustokeitto -reseptiä.

Hienonna keittoa varten yksi sipuli ja kuullota sipuli kattilassa nokareessa voita. Ripottele kattilaan ruokalusikallinen vehnäjauhoa ja sekoita.

Kun jauhot ovat hieman kypsyneet, lisää joukkoon 6 dl kanalientä ja 2 dl valkoviiniä. Kiehuta hetkinen.

Lisää reilusti, noin 4 dl kuohukermaa ja noin 300 g pieniksi paloiteltua gruyèrejuustoa. Mausta ripauksella cayennepippuria ja rouhauksella valkopippuria.

Mikäli haluat, voit lopussa lisätä keittoon vielä hienonnettua valkosipulia ja lorauttaa sekaan tilkan portviiniä.

Nauti runsashedelmäisen, etelä-ranskalaisen La Vieille Ferme Blancin kera.

Aiemmat viinivinkit

Haukiburgeri ja herkullisen marjainen roseeviini

Hauki hyppää kesäisen burgerin väliin – eikä todellakaan jää sivurooliin. Viimeistele burgeri miso-sitruuna-aiolilla ja marinoidulla punakaalilla, jotka tuovat makuun särmää. Viinipariksi sopii Viinilehden Vuoden roseeviini, jonka kypsän marjainen ja yrttinen

Paahdettu sydänsalaatti ja mineraalisen pirtsakka riesling

Tässä saattaa olla uusi suosikkisi kesäkattauksiin. Paahdettu sydänsalaatti on yhtä aikaa kaunis ja rento kesäherkku. Sen kruunaavat herkullinen burrata ja aromaattinen yrttimarinadi. Burratan suuntäyttävä mehevyys saa ryhtiä eloisan raikkaasta ja

Kesäinen karitsatoast ja eloisan monivivahteinen venetolainen

Tässä on kesän herkullisin leipä. Rennosti avotulella valmistettu karitsan ulkofilee saa potkua aasialaishenkisestä marinadista. Kokonaisuuden viimeistelee makean mausteinen venetolainen viini, jonka aromeissa on kuivattuja hedelmiä –täydellinen pari vivahteikkaalle toastille. Katso

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.