Viikon viinivinkki

Moniulotteinen Duriuksen Tempranillo possunkyljelle

30 / 2017 Antti Rinta-Huumo

Antti Vahteran maukas marinadi takaa herkullisen lopputuloksen mehevälle possunkyljelle

Ainekset

1 kg luullista, lihaisaa porsaankylkeä
5 l vettä
250 g suolaa

Marinadi

3 kpl punasipulia
3 kpl keltasipulia
2 kpl punaista paprikaa
1 dl oliiviöljyä
5 rkl tomaattipyreetä
5 kpl säilöttyjä purkkitomaatteja
1 dl valkoista balsamicoa
5 rkl fariinisokeria
5 rkl siirappia
5 rkl kidesokeria
1 punainen chili silputtuna
2 appelsiinin raastettu kuori ja mehu
1 sitruunan raastettu kuori ja mehu
2 dl Coca-Colaa
4 rkl Dijon-sinappia
muutamia tippa tabascoa
mustapippuria myllystä
suolaa

Valmistusohje

Mittaa veteen suola ja anna kiehua, kunnes suola on liuennut. Nosta porsaankylkipalat kuumaan liemeen. Kun vesi alkaa uudelleen kiehua, kuori reikäkauhalla pinnalle muodostuvaa vaahtoa pois. Anna kylkipalojen kiehua hiljalleen reilu puoli tuntia. Tarkkaile, ettei liha kypsy liian hajoavaksi. Nosta lihat reikäkauhalla liinan päälle valumaan.

Sivele jäähtyneisiin kylkipaloihin marinadia ja grillaa miedolla lämmöllä kauttaaltaan rapeiksi. Sivele lihoille marinadia grillauksen aikana ja myös sen jälkeen. Leikkaa reiluiksi viipaleiksi ja herkuttele sormin, muista välittämättä.

Marinadi

Kuori sipulit ja poista halkaistuista paprikoista siemenet. Pilko sipulit ja paprikat noin 2 cm:n paloiksi. Savusta sipuleita ja paprikoita savustuspussissa tai -pöntössä 15 minuuttia. Kuumenna laakeassa padassa oliiviöljy ja kumoa öljyyn kaikki ainekset. Kuullota hetki sekoittaen, laske lämpöä ja peitä pata kannella. Anna kiehua miedolla lämmöllä, kunnes kastike on sopivan sakeaa.

Kaada kastike tehosekoittimeen ja anna pyöriä tasaiseksi. Halutessasi voit vielä siivilöidä kastikkeen saadaksesi siitä täysin tasaisen.

Aiemmat viinivinkit

Pensasmustikka-burratasalaatti ja kukkaisen hunajainen riesling

Mieto pensasmustikka ja kermainen burrata laulavat samassa äänialassa. Hunajainen balsamicokastike viimeistelee kevätsalaatin suloiset soinnut. Puolikuivan rieslingin persikkaiset ja hunajaisen kukkaiset aromit täydentävät suuntäyttävän burratan ja mustikan yhdistelmää. Katso viikon viinivinkki!

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kesän Viinilehti on ilmestynyt. Yöttömän yön numeron löydät kauppojen lehtihyllyiltä.