Liity viiniseuraan

viinilehtifi_ruoka_shutterstock_1400xKiinnostaako toiminta viiniseurassa? Suomessa toimii kymmeniä viiniseuroja, jotka järjestävät tastingeja, viinikursseja ja matkoja viinitiloilla. Kaikki viinin ystävät, liittykää seuraan!

Huomio viiniseuran edustaja: tarkastathan seurasi tiedot listaltamme. Jos yhteystiedot ovat muuttuneet tai puuttuvat listauksesta kokonaan, ilmoitathan muutoksista sähköpostitse: toimitus(at)viinilehti.fi.

Kaikille avoimet viiniseurat lähimmän kaupungin mukaan, aakkosjärjestyksessä

Espoo

Espoon Viinin Ystävät
yhteyshenkilö: Timo Kivistö, timo.kivisto(at)gmail.com
facebook: http://on.fb.me/T0XV3N

Vinföreningen Munskänkarna i Esbo r.f.
puheenjohtaja: Göran Bärlund, ng.barlund(at)kolumbus.fi
munskankarna.fi/esbo/esbo_hem

Eura

Euran seudun viiniseura
puheenjohtaja: Markku Tuomisto, kipina(at)dnainternet.net

Hanko

Vinföreningen Munskänkarna i Hangö r.f.
puheenjohtaja: Ralf Holmberg, ralf.holmberg(at)luvy.fi

Helsinki

Akateeminen viiniseura ry. (avoin opiskelijoille/nuorille)
puheenjohtaja: Elina Korhonen, avs-ry(at)helsinki.fi
www.helsinki.fi/jarj/avs

Gastronominen Viinikerho Epikurolaiset – GAVIE ry.
yhteyshenkilö: Jussi Kyröhonka, info(at)gavie.fi, hallitus(at)gavie.fi

Helsingin Munskänkarna
puheenjohtaja: Erkki Laasonen, puheenjohtaja.helsinki(at)muskankarna.org
sihteeri: sihteeri.helsinki(at)munskankarna.org
www.munskankarna.org/helsinki
facebook: www.facebook.com/groups/hmunska

Hämäläis-Osakunnan Viiniseura HäVis
puheenjohtaja: Lari Tuominen, lari.tuominen(at)aalto.fi
www.hamalais-osakunta.fi/kerhot/haevis

LKS:n viinikerho
Lääketieteen kandidaattiseura
puheenjohtaja: Sini Koskinen, sini.k.koskinen(at)helsinki.fi
sähköpostilistalle: Leopold Nelimarkka, leopold.nelimarkka(at)helsinki.fi

Suomen Champagne-seura ry.
puheenjohtaja: Toni Immanen
http://champagne-seura.fi

Viinikerho Baccus
Aalto-yliopiston viinikerho
baccus(at)kyweb.fi
facebook: www.facebook.com/ViinikerhoBaccus

Viinikerho Fiasco ry.
Severi Palokangas, Mikko Ruuhonen & Janne Salo,
viini.fiasco(at)gmail.com
facebook: www.facebook.com/pages/Viinikerho-Fiasco
blogi: viinifiasco.blogspot.fi 

Viinikerho Pohjasakka
Helsingin yliopiston oikeustieteen opiskelijoiden viinikerho
www.pohjasakka.vuodatus.net

Viiniseura Vasili ry.
puheenjohtaja: Virve Granstedt
viiniseura.vasili(at)welho.com
www.viiniseuravasili.fi

Viiniseura Weingeister ry.
puheenjohtaja: Leena Laasonen, leena.laasonen(at)gmail.com
sihteeri: Marja Kinnunen

Vinföreningen Munskänkarna i Nordsjö r.f.
puheenjohtaja: Hans Nordfors, hans.nordfors(at)pp.inet.fi
munskankarna.fi/nordsjo/nordsjo_hem

Wineserver
Tomi Naarvala, tomi.naarvala(at)wineserver.fi
www.wineserver.fi
facebook: www.facebook.com/wineserver 

Winestudio
Sari Sirén, sari.siren(at)winestudio.fi
www.winestudio.fi
facebook: Winestudio-viiniklubi
blogi: winestudio-viinijuttuja.blogspot.fi 

Hämeenlinna

Hämeenlinnan Munskänkarna ry.
puheenjohtaja: Matti Vanhanen
info(at)hameenlinna.munskankarna.org
www.hameenlinna.munskankarna.org 

Wanajan viiniseura
yhteyshenkilö: Maija Salo

Janakkala

Viiniseura Janakkalan Munskänkarna ry
puheenjohtaja: Tarja Salkojärvi, tarja.salkojarvi(at)gmail.com
www.viinijana.net

Jyväskylä

Jyväskylän Munskänkarna
puheenjohtaja: Olavi Kokkonen, olavi.kokkonen(at)gmail.com
munska.jkl(at)gmail.com
www.munskankarna.org/jyvaskyla

Jyväskylän Viiniklubi ry.
puheenjohtaja: Jorma Soisalo, puheenjohtaja(at)viiniklubi.org
www.jklviiniklubi.org
www.viiniklubi.tk

Kajaani

Viinikerho Vino ry
puheenjohtaja: Jukka Tiusanen
vinolaiset(at)gmail.com
blogi: viinikerhovino.blogspot.fi

Kauhava

Härmäläinen viiniseura
yhteyshenkilö: Tuula Rinkineva, tuula.rinkineva(at)netikka.fi, puh. 040-5665061

Kauniainen

Vinföreningen Munskärkarna i Grankulla r.f.
puheenjohtaja: Kim Vuori, kim.vuori(at)mediq.com
munskankarna.fi/grankulla/grankulla_hem

Kirkkonummi

Vinföreningen Munskänkarna i Kyrkslätt-Sjundeå r.f.
puheenjohtaja: Johan Lindberg
munskankarna.fi/kyrkslatt_sjundea/kyrkslatt_sjundea_hem

Longbay Wineclub
yhteyshenkilö: Peter Ingo puh. 0400 701692

Kotka

Viiniseura Kotkan Munskänkarna ry.
puheenjohtaja: Kaarina Tilli, kaarina.tilli(at)kymp.net
www.kotkanmunska.com

Kouvola

Kymijokilaakson viiniseura
vapaamuotoinen rekisteröimätön viiniklubi
puheenjohtaja: Jari Simola, jari.simola(at)jakendos.fi

Kuopio

Anfora

Kuopion Viinikilta
yhteyshenkilö: Markku Koivisto

Kuopion Viiniklubi
Pekka Peura, pekka.peura(at)dnainternet.net
puh. 0400-373643
osoite: Retkeilijäntie 14 C 3, 70200 Kuopio

Viinittäret
Kristine Hesselgren, krisukka(at)gmail.com
blogi: viinittaret.blogspot.fi

Lahti

Lahden Munskänkarna ry.
Riikka Pöllänen, riikka.pollanen(at)pp.inet.fi
www.viiniseura.fi

Viinikerho LaSi
Lahden Seudun Insinöörit
Tero Ojanen, tero(at)tvojanen.net
www.lsi.fi/cms/jaesenet/ryhmaet-ja-kerhot/viinikerho-lasi

Lappeenranta, Imatra

Saimaan Munskänkarna ry.
puheenjohtaja: Osmo Savolainen, osmo.savolainen(at)pp3.inet.fi
www.munskankarna.org/saimaa/esittely.htm

Willimiehen Wiiniseura
Tuomo Puhakainen, tuomo.puhakainen(at)winesaimaa.com

Loimaa

Loimaan Viiniseura 97
blogi: http://loimaanviiniseura97.blogspot.fi/

Loviisa

Vinföreningen Munskänkarna i Lovisa r.f.
Kaj Westeren, kaj.westeren(at)pp1.inet.fi
kotisivu.sulo.fi/mslovisa

Mikkeli

Mikkelin Viiniseura
puheenjohtaja: Eeva Koljonen, koljonen.eeva(at)gmail.com
sihteeri: Ulla Blomquist

Naantali

Naantalin Viiniseura ry.
puheenjohtaja: Ismo Viinikainen
sihteeri: Pirjo Haloila
info(at)naantalinviiniseura.fi
www.naantalinviiniseura.fi

Oulu

Oulun Munskänkarna ry.
puheenjohtaja: Kaj Sundström, koivurannankahvila(at)elisanet.fi
tiedotus ja jäsenasiat: Pertti Kangas, pertti.kangas(at)live.com
www.munskankarna.org/oulu

Oulun viininystävät
puheenjohtaja: Kimmo Kuismanen puh. 085700501

Oravainen

Fjärdens vinsällskap rf
yhteyshenkilö Nils Lundgren

Parainen

Vinföreningen Munskänkarna i Pargas r.f.
puheenjohtaja: Jussi Laitinen, jussi.laitinen(at)arkjla.fi
munskankarna.fi/pargas/pargas_hem

Vinimare
puheenjohtaja: Håkan Pihl
sihteeri: Gretel Karlsson

Pieksämäki

Pieksämäen viiniklubi
yhteyshenkilö: Leena Muoniovaara, leena.muoniovaara(at)luukku.com

Pietarsaari

Vinsällskapet Bothnia Viiniseura r.f.,
puheenjohtaja: Håkan Forss, hakan.forss(at)gmail.com
sihteeri: Dage Groop, dage.groop(at)gmail.com

Pori

Porin Viiniseura
sihteeri: Johanna Koskiranta
www.porinviiniseura.fi

Porvoo

Korkkaajat
avoin, ei rekisteröity yhdistys
yhteyshenkilö: Leena Kuismanen, ml.kuismanen@winowslive.com

Vinföreningen Munskänkarna i Borgå r.f.
Katarina Ekstam, kati(at)vindirekt.fi
munskankarna.fi/borga/borga_hem

Raasepori

Vinföreningen Munskänkarna i Raseborg r.f.
Katarina Ekstam, kati(at)vindirekt.fi
munskankarna.fi/raseborg/raseborg_hem

Bacchi Drängar Ekenäs
puheenjohtaja: John Erik Jansén puh 040 7005889

Raisio

Raision Viini- ja Olutklubi ry.
puheenjohtaja: Kari Kurila, kari.kurila(at)atlasnet.fi
sihteeri: Jari Salonen

Rauma

Rauman Viiniseura ry
puheenjohtaja: Kari Korpi, kari.korpi(at)gmail.com
sihteeri: Kari Kyyrö: kari.kyyro(at)nic.fi
www.raumanviiniseura.fi

Rovaniemi

Rovaniemen viiniseura
puheenjohtaja: Heta Junni
rovaniemen.viiniseura(at)gmail.com
sites.google.com/site/viiniseurarovaniemi

Saarijärvi

Saarijärven Symposion
puheenjohtaja: Arja-Leena Peiponen, arja-leena.peiponen(at)saarijarvi.fi
sihteeri: Johanna Harju, saarijarvensymposium(at)gmail.com

Sastamala

Tyrwään Viinikerho (kokoontuu Vammalassa)
yhteyshenkilö: Pekka Mäkinen, pekka.makinen(at)kopteri.net

Sipoo

Vinföreningen Munskänkarna i Sibbo r.f.
Jan Lindholm, ernfrid.lindholm(at)gmail.com
munskankarna.fi/sibbo/sibbo_hem

Sibbo Vin & Mat r.f.
puheenjohtaja: Kenneth Selén, ordforande(at)sibbovinomat.com
www.sibbovinomat.com

Tampere

Keskiviikkokerho
Tampereen Suomalainen Klubi ry:n viinikerho
puheenjohtaja: Seppo Leskinen
sihteeri: Kari Oksanen, k_j.oksanen(at)hotmail.com
www.klubi.iweb.fi/Kerhot/Keskiviikkokerho.aspx

Martanpihan viinikerho
vetäjä: Seppo Leskinen, sepe1(at)elisanet.fi
sihteeri: Riku Sallinen, riku.sallinen(at)kotikone.fi

Tampereen Munskänkarna ry.
puheenjohtaha: Matti Sievänen, sievanen.matti(at)gmail.com
sihteeri: Anna-Maija Lamberg, annamaija.lamberg(at)gmail.com
personal.inet.fi/koti/makinen.suorsa/munska

Tampereen Viiniklubi ry.
puheenjohtaja: Timo Tukia, puh. 046-5886946
tiedottaja: Anna-Leena Salokorpi, puh. 040-1334230
info(at)tampereenviiniklubi.net
www.tampereenviiniklubi.net

Tampereen Vinoteque Oy eli Vinoteekki
Tarja Mattsson, vinoteekki(at)gmail.com
www.vinoteekki.com

Tarvasjoki

Tarvasjoen Viiniseura TAVIS ry.
sihteeri: Tuomo Tupasela

Tornio

Viiniseura Tornion munskänkarna ry.
puheenjohtaja: Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Turku

Munskänkarna Aboa
puheenjohtaja: Pentti Arvela, parvela(at)netti.fi
parvela.wix.com/aboa

Vinföreningen Munskänkarna i Pargas r.f.

Turun akateeminen wiiniklubi
puheenjohtaja: Jesse Hannonen, jesse.j.hannonen(at)utu.fi
tuky.fi/jaostot-ja-toimijaryhmat/harrastekerhot/wiiniklubi
facebook: www.facebook.con/wiiniklubi

Turun viinipruuvarit ry.
puheenjohtaja: Rainer Koski
raalko(at)utu.fi

Tuusula

Tuusulanjärven Viiniseura
puheenjohtaja: Heli Lindroth, heli.lindroth(at)krapi.fi
www.tjvs.fi

Uusikaupunki

Uudenkaupungin Viiniseura ry
puheenjohtaja: Leena Arvela-Hellen, leena.arvela-hellen(at)uusikaupunki.fi
www.uusikaupunki.fi/~viini/index.htm

Uusikaarlepyy

Nykarleby Vinklubb
yhteyshenkilö Leif Sjöholm 050 5624612

Vaasa

Oenologiska Sällskapet, Oenologinen Seura Vaasa-Vasa ry
puheenjohtaja: Hasse Eriksson, haerikss(at)gmail.com
www.oeno.fi

Vantaa

Vinföreningen Munskänkarna i Vanda r.f.
v.t. puheenjohtaja: Lasse Halén
lars-olof.halen(at)kolumbus.fi

Suljetut viiniseurat aakkosjärjestyksessä

Akateemisen viiniseuran alumni ry, Helsinki
puheenjohtaja: Hannu Joutsiniemi
www.avs-alumni.info

Akvino, Anjalankoski
Antero Peräkasari

Alkoovi, Turku
Pena Arvela

ChTR (Chevaliers de la Table Rouge), Turku
Turun yliopiston Savolaisen osakunnan viiniklubi
http://sko.utu.fi/index.php?id=12&cat=2

Design Drinking Wine Society, Helsinki
rekisteröimätön
sai alkunsa Aalto-yliopiston IDBM (International Design Business Management) maisteriohjelman opiskelijoiden ideana; avoin ystävien ystäville
Laura Honkapirtti

Entisten nuorten viinipiiri, Tornio
Marja Mathlein

Hedonistinen Ojakkalan Herraseura – HOH , Ojakkala
rekisteröimätön vapaamuotoinen seurue
Pauli Innamaa

Kulttuuriseura Sitko, Helsinki
rekisteröimätön
9 kotitalousopettajaopiskelijan ruokaan ja juomaan keskittyvä seura
puheenjohtaja: Mirjami Rantanen

Lady Champagne, Helsinki
Elise Rajala

Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs (OMGD) / Oulun voutikunta, Oulu
avoin Chaîne de Rôtisseurs-järjestön jäsenille
Kari Liukkunen
www.rotisseurs.fi/oulu/omgd

Pieksämäen viiniklubi, Pieksämäki
Leena Muoniovaara

PinkViinit,  Turku
jäsenmäärä 7
Paula Aali

Ryhmä “Töövi”, pääkaupunkiseutu
tekee boutique-viinejä Californiassa ja Bordeauxissa
Asko Kassinen

Savonlinnan Viiniseura, Savonlinna
puheenjohtaja: Kari Leinonen

SYT Viinikerho = Stockmannin Ylempien toimihenkilöiden viinikerho
Soili Saarinen

Tilanhoitajan pruuvi, Helsinki
aistien virittelyä jo vuodesta 2003
puheenjohtaja: Veikko Somerpuro
sihteeri: Arja Tuusvuori

Turun Akateeminen Wiiniklubi Ry
puheenjohtaja: Saara Hirvonen
sihteeri: Essi Niemelä
http://www.wiiniklubi.net

Vaasan Viiniklubi
Tuija Raunio

Viinikerho Baccus ry, Helsinki
Aalto-yliopiston opiskelijoille
puheenjohtaja: Antti Laine
http://baccus.fi

Viinikerho LaSI, Lahti
avoin Lahden Seudun  Insinöörit ry:n jäsenille, toimii isäntäyhdistyksen (LSI)  alaisuudessa
Tero Ojanen
www.lsi.fi/cms/jaesenet/ryhmaet-ja-kerhot/viinikerho-lasi

Viinikerho Pohjasakka, Helsinki
toimii Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan opiskelijajärjestö Pykälän yhteydessä ja toiminta on suunnattu pääasiassa opiskelijoille
puheenjohtaja: Hanna Kervinen
www.pohjasakka.vuodatus.net
http://pykala.fi/kerhot/viinikerho-pohjasakka

Viinikerho Ryystäjät, Tampere
Anna Sandelin

Viinikilta YourWine, Helsinki
Helsingin myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset ry:n jäsenkilta
puheenjohtaja: Antti Haataja

Viinisiskot ry Systerbolaget, Helsinki.
Iiu Laitinen

Viiniveijarit, Tampere
korkkimestari: Kati Kouhia-Kuusisto, kati.kouhiakuusisto(at)gmail.com

Yattarna, Korsbäck
Köpi Reinilä

Warrantin Wiiniklubi, Vaasa
Vaasan yliopiston kauppatieteilijät
puheenjohtaja: Ville Isohanni, yrityssuhdevastaava: Aino Mäki
wiiniklubi(at)warrantti.org
facebook: facebook.com/WarrantinWiiniklubi

84,90€

Tule mukaan ja nauti!

Tilaa lehti ja liity mukaan Viini-lehden kasvavaan tilaajajoukkoon.

Saat vuosikerran kestotilauksena hintaan 84,90 €. Vuosikerta sisältää 9 lehteä ja lisäetuna 2 erikoisteemanumeroa sekä Viinistä viiniin -vuosikirjan. Lisäetujen arvo on yhteensä 45,70 €.

Tilaa tästä