Viikon viinivinkki

Yalumba Y Series Pinot Grigio

41 / 2011 Aki Björklund2

Arvio

Tämän syksyisen viikon piristeeksi olen valinnut kesäisen raikkaan valkoviinin Australian auringosta. Viinissä on nuorekkaan raikas, aromeiltaan tuoretta vihreää päärynää ja keltaista omenaa muistuttava tuoksu. Keskitäyteläinen maku on kuiva mutta runsaan hedelmäinen. Maussa on tuoksun aromien lisäksi yrttistä mausteisuutta. Eloisa hapokkuus tekee kokonaisuudesta tasapainoisen. Viini jättää herkullisen, veden kielelle nostattavan, sitrusmaisen jälkivaikutelman.

Viinin seuraksi

Tämä raikkaan hedelmäinen ja puhdaspiirteinen valkoviini on monikäyttöinen kala- ja äyriäisruokien seuralainen. Suosittelisin tällä kertaa kokeilemaan viiniä paistettujen kampasimpukoiden ja rikotuista ohraryyneistä valmistetun lisäkkeen kera. Sulata kampasimpukat hitaasti esimerkiksi jääkaapissa yhdessä lisäkkeeseen käytettävien jättikatkaravun pyrstöjen kanssa. Esikeitä rikotut ohraryynit kevyesti suolalla maustetussa vedessä. Valuta hyvin. Hienonna runsaasti salottisipulia ja halutessasi myös hieman valkosipulia. Leikkaa myös valutetut jättikatkaravun pyrstöt muutamaan osaan. Kuullota kattilassa tai padassa tilkkasessa öljyä sipulit ja lisää esikeitetty ohra. Sekoita ja aloita nesteen lisääminen. Lorauta ensin tilkka valkoviiniä ja kiehuta viini pois koko ajan sekoittaen. Kuumenna toisessa kattilassa esimerkiksi liemitiivisteestä valmistamaasi, varsin mietoa hummerilientä. Aloita hummeriliemen lisääminen sipuli-ohralisäkkeeseen. Valmista lisäke loppuun risoton tavoin, eli taajaan sekoittaen ja vähitellen nestessä lisäten. Koska ohra on jo esikeitetty, valmistus on varsin nopeaa. Lisää loppuvaiheessa jättikatkaravun palat ja löysäksi vatkattua kermavaahtoa. Purista joukkoon sitruunanmehua ja viimeistele lisäke raastetulla parmesanjuustolla. Tarkista maku. Voit valmistaa lisäkkeen myös perinteisestä riisistä, ellei rikottua ohraa kaupastasi löydy. Kuumenna valurautapannu ja siinä reilu nokare voita. Paista hyvin valutetut ja kuivatut kampasimpukat nopeasti kuumalla pannulla. Vältä kypsentämästä liikaa. Kampasimpukka voi jäädä hieman läpikuultavaksi sisältä. Mausta suolalla ja rouhauksella pippuria. Nostele lautaselle ohralisäkettä ja asettele paistetut kampasimpukat päälle. Nauti Yalumban Pinot Grigion kera.

Aiemmat viinivinkit

Ahven-bao bun ja vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini

Ahven- bao bunit syntyvät näppärästi tuoreesta ahvenesta tai kalaonnen puuttuessa myös savukalasäilykkeistä. Bao bunin makumaailmaa täydentää oivallisesti vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini. Viinin kesäinen aromikkuus, sitruksisuus, herukkaisuus ja yrttisyys antaa

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Vadelma-raparperi-jogurtti-juustokakku ja marjaisen makea kupliva

Herkullinen juustokakku saa makunsa vadelmista, raparperista ja jogurtista. Marjaisen kuplivan vadelmainen, mansikkainen ja kirsikkainen aromimaailma sointuu täydellisesti jogurttisen juustokakun vivahteisiin. Viinin miellyttävät kuplat ryhdittävät kokonaisuutta. Tämä herkku kruunaa kesän ensimmäiset

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.