Viikon viinivinkki

Itävaltalaista Grüner Veltlineriä ja mehevää broileria

7 / 2015 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Tämänkertainen viinisuositukseni on itävaltalainen, Grüner Veltliner -lajikkeesta valmistettu valkoviini. Tämän maukkaan viinin nuorekkaan terhakka ja hedelmäinen tuoksu viestii aprikoosista, persikan kivestä ja yrteistä. Siinä on myös kypsää omenaa. Maku on nuorekas ja tuoksua myötäilevän terhakka ja napakka. Runsaasta mausta voi tuoksun aromien lisäksi erottaa mineraalisuutta ja sitrusmaisia vivahteita. Kokonaisuus saa ryhtiä eloisasta hapokkuudesta, joka kannattelee makua pitkään, veden kielelle nostattavaan jälkivaikutelmaan.

Currylla maustetut broiskun koipi- ja reisipalat hautuvat meheviksi juuresten kera

Tulevien hiihtolomaviikkojen kunniaksi suosittelen tämän viinin seuraan mehevää ja helposti valmistuvaa pataruokaa ystäväni Antti Vahteran reseptin inspiroimana.

Kuori ja paloittele reiluiksi paloiksi sipulia, porkkanaa, purjoa, selleriä, palsternakkaa, sitruunaruohoa ja perunaa. Kuumenna kattilassa nokare voita ja kuullottele leikkaamiasi raaka-aineita hetkisen ajan. Lorauta joukkoon pikku tilkka valkoviiniä, ripaus suolaa ja kiehuttele kunnes viini on lähes haihtunut pois.

Voitele uunivuoka ja kaada kuullotetut kasvikset vuokaan. Leikkaa reisi- ja koipipalat erilleen. Mausta liha suolalla, pippurilla, sitruunanmehulla ja currylla. Asettele maustetut lihat uunivuokaan kasvisten päälle nahkapuoli ylöspäin. Paahda nahka rapeaksi uunissa kovalla lämmöllä – tai vastusten alla. Säädä uuni tämän jälkeen noin 175 asteeseen. Lisää vuokaan kanalientä ja kermaa.

Kypsennä loppuun ja valele kypsymisen aikana silloin tällöin lihapaloja vuokaan syntyneellä liemellä.

Nostele lautaselle ja tarjoile täyteläisen mehevän Steinschadenin kera.

Aiemmat viinivinkit

Ahven-bao bun ja vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini

Ahven- bao bunit syntyvät näppärästi tuoreesta ahvenesta tai kalaonnen puuttuessa myös savukalasäilykkeistä. Bao bunin makumaailmaa täydentää oivallisesti vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini. Viinin kesäinen aromikkuus, sitruksisuus, herukkaisuus ja yrttisyys antaa

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.