Laroche Chardonnay L 2025

Laroche Chardonnay L 2025

Alkon tuotenumero: 007293

Valkoviini
Languedoc-Roussillon
Ranska
13,48 € 0,75 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Edullinen ostos

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Yleisviini kala- ja äyriäisruokien seuraan. Myös runsaat salaatit.

Suositeltu resepti

Arvio

Puhdaspiirteisen hedelmäinen, mutta aromeiltaan erittäin hillitty tuoksu: hentoa omenaa ja aprikoosia. Kuiva, mutta hedelmäinen maku toistaa tuoksun omenan ja aprikoosin. Maku on kuitenkin tuoksua runsaampi. Viinissä on lisäksi sitruksisuutta ja hentoa maaperän mineraalisuutta. Eloisa hapokkuus tuo suutuntumaan ryhtiä ja nostaa veden kielelle. Kokonaisuus jättää harmittoman jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Charles Smith ja The Real Wine -viinipullot

Viini aidoimmillaan

Ikonisen viinintekijän Charles Smithin elämä on ollut seikkailu rock-kiertueilta viinimaailman huipulle. Uudella REAL Wine -brändillään ja Blossom Fury -rieslingillään hän etsii vastausta siihen, mitä viini on aidoimmillaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.