Viikon viinivinkki

Terre di Ginestra Nero d’Avola

49 / 2011 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Sisilialainen punaviini, Terre di Ginestra Nero d’Avola on itsenäisyyspäiväviikon punainen viinisuositukseni. Viinissä oleva makean kypsä tuoksu viestii kuivatuista hedelmistä, kuten taateleista ja luumuista. Lämminhenkisestä tuoksusta voi erottaa myös mausteisia piirteitä. Tuoksua seuraava, melko runsas maku on hedelmäinen ja suutuntumaltaan runsas. Viiniä pirteyttää kuitenkin reilu hedelmäinen hapokkuus sekä pehmeät parkkihapot, jotka yhdessä nostavat veden kielelle. Viini jättää mustaherukkaa ja karhunvatukkaa muistuttavan miellyttävän paahteisen jälkivaikutelman.

Viinin seuraksi karitsan ulkofileetä ja mustajuuri-oliivihöystöä

Hieman rustiikkissävytteisen – ruokien suhteen varsin monikäyttöisen – punaviinin seuraksi suosittelisin Ruoasta viiniin –kirjamme ”Paistettua karitsan ulkofileetä ja mustajuuri-oliivihöystö” –reseptiämme.

Hanki karitsan ulkofileetä ja poista siitä ylimääräiset kalvot. Mausta suolalla ja pippurilla. Ota kuumalla paistinpannulla, pienessä nokareessa voita lihoihin kaunis pintaväri.

Kypsennä fileet noin 180 asteisessa uunissa, kunnes sisälämpö nousee 55 asteeseen. Muista antaa fileen vetäytyä ennen viipalointia.

Valmista mustajuuri-oliivihöystö kuorimalla mustajuuret ja viipaloimalla ne ohuiksi viipaleiksi. Esikeitä viipaleita muutama minuutti suolavedessä, jossa on myös hieman maitoa. Siivilöi viipaleet.

Viipaloi reilusti vihreitä oliiveja ja suikaloi myös kevätsipulia. Kuumenna kattila ja kuullota siinä hienonnettua sipulia. Lisää esikeitetyt mustajuuriviipaleet, oliivit ja kevätsipulit. Lusikoi joukkoon myös dijonsinappia, hieman kermaa ja timjaminoksia.

Keitä, kunnes kerma on kiehunut tiiviiksi. Tarkista maku ja lisää tarvittaessa pippuria ja suolaa. Nosta lautaselle mustajuuri-oliivihöystöä ja viipaloi vetäytynyt karitsanfilee höystön päälle.

Maukasta loppuviikkoa kaikille.

Aiemmat viinivinkit

Tähtianis-currykana ja makean mausteinen ranskalainen

Tähtianiksella, inkiväärillä ja hunajalla maustettu currykana valmistuu uunissa omassa leivinpaperipaketissaan. Mausteisessa ruoassa Aasian aromit ja kotikeittiön helppous kohtaavat herkullisella tavalla. Gewürztraminerin makea mausteisuus, kukkaisuus ja hunajainen hedelmäisyys ovat täydellinen pari

Tyrnimoussekakku pippurimarengilla ja makean mausteinen kuohuva

Äitienpäivän jälkiruoka saa olla pientä hemmottelua. Kun taivaallisen pehmeä tyrnimoussekakku saa seurakseen pippurimarenkia, lopputulos on samaan aikaan elegantti ja kujeileva. Happamuus, makeus ja pieni pippurinen potku pelaavat loistavasti yhdessä. Hunajaisen

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.