Viikon viinivinkki

Cycles Gladiator 2007

13 / 2010 Aki Björklund2

Arvio

Pääsiäisviikon viinivinkki on aromeiltaan varsin mustasävytteinen punaviini Kalifornian auringosta Yhdysvalloista. Viiniä tuoksuteltaessa voi siitä erottaa avointa, paahteisen tummasävytteistä, lähes hillomaisen kypsää marjaista aromikkuutta. Tuoksussa on myös makeaa mausteisuutta ja kahvimaista vivahdetta. Melko täyteläinen maku seuraa aromeiltaan tummasävytteistä tuoksua ja on suutuntumaltaan aluksi hyvin pehmeä. Siinä on tuoksun lupaamien aromien lisäksi maaperän multaisuutta ja tummaa luumua. Suunmyötäisen mehevä kokonaisuus saa ryhdikkyyttä pehmeästä tanniinisuudesta ja paahteisesta mausteisuudesta. Tasainen kokonaisuus jättää hennon yrttisen, jopa hieman suklaaseenkin vivahtavan jälkivaikutelman.

Viinin seuraksi

Viikon sesongin mukaan tämä gladiaattori on oiva seuralainen juhlapöytään nostettavien lammasherkkujen seuraan. Voit tarjota viiniä vaikkapa täysin kypsänkin lammasruoan kanssa, sillä viinissä ei ole suuta kuivattavaa tanniinisuutta. Tästä huolimatta ehdottaisin Cycles Gladiatorin seuraan medium-kypsää lampaan ulkofilettä. Tällä kertaa fileen voisi tarjota esimerkiksi täytettynä. Leikkaa file sivusta auki ns. levyksi. Hienonna täytettä varten sipulia, valkosipulia, siitakesientä ja basilikaa. Kuullota öljyssä sipulit ja sienet. Lisää täytteeseen lopuksi basilika. Purista joukkoon sitruunamehua ja mausta suolalla ja pippurilla. Lusikoi täytettä ”filelevylle” ja käännä file kiinni. Sido file kiinni langalla tai sulje hammastikuilla. Ota kuumalla pannulla väri lihan pintaan. Sivele pintaan pestokastiketta ja kypsennä miedossa, noin 125 asteisessa uunissa. Anna vetäytyä, poista lanka tai tikut ja leikkaa varovasti reiluiksi viipaleiksi. Tarjoa lisäkkeenä esimerkiksi täyteläistä maa-artisokkapyrettä ja napakaksi kokoonkeitettyä punaviinikastiketta. Voit maustaa kastiketta lisäämällä kokoonkeittovaiheessa joukkoon esimerkiksi puolukka- tai kirsikkahilloa. Maukasta pääsiäisen aikaa kaikille!

Aiemmat viinivinkit

Ahven-bao bun ja vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini

Ahven- bao bunit syntyvät näppärästi tuoreesta ahvenesta tai kalaonnen puuttuessa myös savukalasäilykkeistä. Bao bunin makumaailmaa täydentää oivallisesti vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini. Viinin kesäinen aromikkuus, sitruksisuus, herukkaisuus ja yrttisyys antaa

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Vadelma-raparperi-jogurtti-juustokakku ja marjaisen makea kupliva

Herkullinen juustokakku saa makunsa vadelmista, raparperista ja jogurtista. Marjaisen kuplivan vadelmainen, mansikkainen ja kirsikkainen aromimaailma sointuu täydellisesti jogurttisen juustokakun vivahteisiin. Viinin miellyttävät kuplat ryhdittävät kokonaisuutta. Tämä herkku kruunaa kesän ensimmäiset

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.