Viikon viinivinkki

Italialainen valkoviini ja keväinen simpukka-rapupasta

10 / 2024 Antti Rinta-Huumo

Valkoviini ja merenelävät kuuluvat saumattomasti keväiseen keittiöön. Auringon säteissä kylpevät sinisimpukat ja jättikatkaravut muuntautuvat herkulliseksi simpukka-rapupastaksi eli pasta allo scoglioksi. Italiafiiliksissä kun ollaan, niin lasissa helmeilee pirteän sitruksinen ja hedelmäinen, lombardialainen valkoviini.

Simpukka-rapupasta eli pasta allo scoglio

Simpukka-rapupasta

4 annosta, valmistusaika 25 min

Ainekset:
400 g laadukasta spaghettia (esim. Rummo)
vettä
suolaa
500 g eläviä sinisimpukoita
1 prk (400/240 g) säilöttyjä kokonaisia tomaatteja
2 valkosipulinkynttä
1 ruukku lehtipersiljaa
1/2 dl oliiviöljyä
ripaus peperochino-chiliä (kuivattua chililastua)
1 dl kuivaa valkoviiniä
200 g isoja katkaravunpyrstöjä
suolaa
mustapippuria

Valmistusohje:
1. Aloita pesemällä simpukat huolellisesti ja poistamalla niistä ”parta”, eli pieni rihma, jolla simpukka kiinnittyy kiviin. Heitä pois auki olevat tai rikkoutuneet simpukat.
2. Pilko kokonaiset säilötyt tomaatit karkeasti ja ota purkin mehu talteen. Kuori ja viipaloi valkosipulit ohuiksi lastuiksi ja hienonna lehtipersilja.
3. Laita pasta kiehumaan suolattuun veteen pakkauksen ohjeiden mukaisesti.
4. Kaada puolet oliiviöljystä syvälle pannulle ja kuullota valkosipulia ja peperochino-chiliä miedolla lämmöllä. Lisää mukaan valkoviini, tomaattien mehu ja simpukat. Peitä pannu kannella ja kypsennä 2 minuuttia välillä pannua ravistellen.
5. Kun simpukat ovat auenneet, lisää mukaan pilkotut tomaatit, lehtipersilja ja katkaravut. Lisää mukaan hieman pastan keitinvettä ja valutettu spaghetti.
6. Jatka kypsennystä minuutin ajan varovasti pastaa samalla nostellen. Näin pasta kypsyy loppuun ja imee simpukan maun itseensä. Mausta suolalla, pippurilla ja lopulla oliiviöljyllä. Tarjoa valmis pasta allo scoglio heti.

Aiemmat viinivinkit

Mustaherukka-vaniljapiirakka ja ihastuttava jälkiruokaviini

Mustaherukka-vaniljapiirakka on hurmaava sadonkorjuujälkiruoka. Siinä on muhevasti makua ja rohkeasti hapokkuutta. Se saa herkullisen seuralaisen makeasta viinistä, jonka aromeissa on kypsää ananasta, persikkaa, omenaa ja hentoa petrolisuutta. Katso viikon viinivinkki!

Kesäkurpitsapasta ja herkullisen hedelmäinen kuohuva

Kesäkurpitsa on parhaimmillaan ja siitä syntyy yksi kesän herkullisimmista pastoista. Maukas, mintulla viimeistelty pasta saa arvoisensa seuralaisen Viinilehden Vuoden kuohuviinistä. Chardonnay-lajikkeesta valmistettu uusiseelantilainen on herkullisen hedelmäinen, hennon paahteinen ja kermainen.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.