Viikon viinivinkki

Pirskahteleva Moscato d’Asti ja mustikka-pannacotta

33 / 2021 Antti Rinta-Huumo

Nyt suu mustikalle! Makea, sitruksia, persikkaa ja hillottua ananasta tulviva, pirskahteleva valkoviini on upea pari herkulliselle mustikka-pannacotalle. Hennon pähkinäiset ja makean mausteiset aromit sopivat maukkaasti yhteen mantelimurulla kruunatun mustikkajälkkärin kylkeen. Voikohan tämän parempaa yhdistelmää olla?

Alkon tuotesivu

Mustikka-pannacotta ja mantelimuru

Mustikka-pannacotta

Ainekset:
5 dl kuohukermaa
1 dl Multi-hyytelösokeria, (Dansukker)
1 tl vaniljasokeria
3 dl mustikoita
1 lime
1/2 dl limemehua
2 rkl fariinisokeria

Muruseos:
1/2 dl manteleita
1 dl kaurahiutaleita
2 rkl fariinisokeria
25 g voita
1/4 tl kardemummaa

Valmistusohje:
1. Mittaa kerma ja hyytelösokeri kattilaan. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä noin puoli minuuttia.
2. Nosta kattila liedeltä ja lisää vaniljasokeri. Jaa pannacottaseos pieniin kuppeihin. Anna hyytyä jääkaapissa vähintään 2 tuntia tai yön yli.
3. Raasta limestä kuori ja puserra mehu, sekoita ne sokerin kanssa. Kaada seos mustikoille ja anna mustikoiden maustua jääkaapissa pari tuntia.
4. Rouhi mantelit hienoksi. Laita kaikki muruseoksen aineet paistinpannulle. Kuumenna sekoitellen, kunnes seos karamellisoituu. Levitä murut leivinpaperille ja anna jäähtyä.
5. Murustele jäähtynyt seos hienommaksi.
6. Lisää jähmettyneiden pannacottakuppien päälle mustikat ja ripottele pinnalle muruseosta. Tarjoa pannacotta jälkiruokaviinin kanssa.

 

Aiemmat viinivinkit

Pensasmustikka-burratasalaatti ja kukkaisen hunajainen riesling

Mieto pensasmustikka ja kermainen burrata laulavat samassa äänialassa. Hunajainen balsamicokastike viimeistelee kevätsalaatin suloiset soinnut. Puolikuivan rieslingin persikkaiset ja hunajaisen kukkaiset aromit täydentävät suuntäyttävän burratan ja mustikan yhdistelmää. Katso viikon viinivinkki!

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kesän Viinilehti on ilmestynyt. Yöttömän yön numeron löydät kauppojen lehtihyllyiltä.