Viikon viinivinkki

Espanjalainen Barbazul ja kuorrutettu karitsanfilee

23 / 2020 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Tämän neljän lajikkeen sekoitepunaviinin kypsän marjainen, lähes makeita vivahteita tarjoava tuoksu tuo mieleen hapankirsikan, karhunvatukan ja mustaherukan. Viinissä on lisäksi yrttistä mausteisuutta ja häivähdyksiä nahkaisuudesta. Täyteläinen maku toistaa tuoksun kypsät, lähes makeat vivahteet. Viinissä on lisäksi paahteisuutta, havumetsän vivahteita ja erittäin kypsää karpaloa. Kokonaisuus saa ryhtiä eloisasta hapokkuudesta ja hieman suuta kuivattavasta tanniinisuudesta. Viini jättää hennon suklaisen ja kahvisenkin jälkivaikutelman. Aromikkaalla kuorrutuksella viimeistelty karitsa tuo viinistä korostuneesti esiin sen lähes makeana huokuvaa luonnetta. Viinin ja ruoan yrttiset maut viimeistelevät yhdistelmän!

Alkon tuotesivu

Kuorrutettu karitsanfilee ja kikherne-chorizosalaatti

Ainekset

Salaatti:
*
Punaista paprikaa
Kurkkua
Kikherneitä
Salamia tai chorizoa
Maissia
Halloum-juustoa
Romaine-salaattia
Sitruunamehua
Kermaviiliä
*
Lammasta esim. lampaan ulkofileetä
Suolaa
Pippuria
*
Dijon-sinappia
Timjamia
Lehtipersiljaa

Valmistusohje

1. Valmista ensin lisukkeeksi runsasmakuinen salaatti: Leikkaa punaista paprikaa ja tuoretta kurkkua kulhoon. Lisää sinne keitettyjä kikherneitä, kuutioitua salamia tai chorizoa ja maissia.

2. Kuutioi mukaan vielä halloumijuustoa ja revi joukkoon reilusti esimerkiksi romainesalaattia. Mausta sitruunanmehulla ja sekoita joukkoon hieman kermaviiliä. Tarkista maku ja anna maustua muutaman tunnin ajan.

3. Nosta liha huoneenlämpöön hyvissä ajoin ennen paistamista. Mausta suolalla ja pippurilla. Kuumenna grilli ja ota fileisiin nopeasti pintaväri kuumassa grillissä.

4. Sivele tämän jälkeen pintaan kevyesti sileää dijonsinappia. Hienonna reilusti timjamia ja lehtipersiljaa. Pyörittele sinapilla sivellyt fileet timjami-lehtipersiljaseoksessa. Kypsennä fileet loppuun 175-asteisessa uunissa – tai voit halutessasi kypsentää ne myös grillissä, epäsuoralla lämmöllä. Varo kypsentämästä liikaa. Anna vetäytyä noin 10–15 minuuttia ennen lihojen leikkaamista.

5. Nostele lautaselle mehevää salaattia ja leikkaa vetäytyneistä fileistä reiluja viipaleita salaatin päälle. Nauti Barbazulin kera.

Aiemmat viinivinkit

Mustaherukka-vaniljapiirakka ja ihastuttava jälkiruokaviini

Mustaherukka-vaniljapiirakka on hurmaava sadonkorjuujälkiruoka. Siinä on muhevasti makua ja rohkeasti hapokkuutta. Se saa herkullisen seuralaisen makeasta viinistä, jonka aromeissa on kypsää ananasta, persikkaa, omenaa ja hentoa petrolisuutta. Katso viikon viinivinkki!

Kesäkurpitsapasta ja herkullisen hedelmäinen kuohuva

Kesäkurpitsa on parhaimmillaan ja siitä syntyy yksi kesän herkullisimmista pastoista. Maukas, mintulla viimeistelty pasta saa arvoisensa seuralaisen Viinilehden Vuoden kuohuviinistä. Chardonnay-lajikkeesta valmistettu uusiseelantilainen on herkullisen hedelmäinen, hennon paahteinen ja kermainen.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.