Viikon viinivinkki

La Ciboise

41 / 2010 Aki Björklund2

Arvio

Tämän viikon viinivinkki on makean mausteinen ja tyyliltään rustiikkinen punaviini Etelä-Ranskasta. Pääosin grenache ja syrah –lajikkeista valmistetussa La Ciboise -viinissä on avoin ja tyylikkäästi kehittynyt tuoksu. Siinä on kypsää marjaisuutta, makeaa ja yrttistä mausteisuutta, nahkaa ja jopa eläimellisiä navetan aromeja. Tuoksua seuraa keskitäyteläinen maku, joka sekin on miellyttävästi kehittynyt. Siinä on tuoksun lupaamien vivahteiden lisäksi muun muassa kypsää hapankirsikkaa. Pehmeät tanniinit ja maukkaan marjainen hapokkuus antavat kokonaisuudelle selkärankaa. Viini jättää kukkaisen, jopa hieman parfyymisen jälkivaikutelman.

Viinin seuraksi

Syksyisen marjainen viini sopii riistan ja yleisestikin tummien liharuokien kumppaniksi. Monikäyttöisyydessään se on mainio kyytipoika myös syksyisiä aromeja sisältävän, mehevän sieni-pekonipiiraan seuraan. Voit käyttää piiraaseen lähestulkoon mitä tahansa löytämiäsi sieniä. Mikäli metsä on jo putsattu, tämän piirakan voi valmistaa vaikka siitakesienistäkin. Aloita paistamalla pannulla kuutioitua pekonia rapeaksi. Nosta pekonikuutiot pois, lisää nokare voita ja kuullota pannulla hienonnettua sipulia. Lisää joukkoon pilkottuja sieniä ja paista kunnes sieniin muodostuu kaunis paistopinta. Sekoita pekoni sienten ja sipuleiden joukkoon. Mausta hienonnetulla ruohosipulilla, persiljalla, suolalla ja mustapippurilla. Anna hieman jäähtyä. Sekoita joukkoon ranskankermaa, kuohukermaa ja riko joukkoon piirasvuokaa kohden (n.6-8 dl täytettä) 1-2 kananmunaa. Kaada täyte voitaikinalla vuorattuun piirakkavuokaan. Nosta kaulimasi voitaikinakansi päälle. Pistele siihen reikiä, jotta muodostuva höyry pääsee sisältä pois. Voitele piirakka kananmunalla ja paista 180-200 asteisessa uunissa noin puoli tuntia.Tarjoa lisukkeena raikasta vihreää salaattia ja syksyisen rustiikkista La Ciboise –viiniä.

Aiemmat viinivinkit

Karitsavartaat ja yrttisen vivahteikas libanonilainen

Tunnelma kuin kreikkalaisessa tavernassa! Grillatut karitsavartaat ja munakoisot maistuvat taivaalliselta tahinikastikkeen kanssa. Vartaiden yrttinen ja jogurttinen aromimaailma tuo herkullisesti esiin libanonilaisen punaviinin kypsää, maanläheisen marjaista ja mausteista makua. Luonteikkaan rustiikkinen

Nizzansalaatti ja klassinen Provencen rosee

Yksinkertaiset raaka-aineet pääsevät loistamaan kesäkeittiön klassikkosalaatissa. Tässä Välimeren helmessä yhdistyvät tonnikala, keitetyt kananmunat, perunat ja raikkaat vihannekset mutkattomasti ja ilman keittiömaratonia. Leveän marjainen ja aromikas roseeviini istuu mitä herkullisimmin perinteisen

Haukiburgeri ja herkullisen marjainen roseeviini

Hauki hyppää kesäisen burgerin väliin – eikä todellakaan jää sivurooliin. Viimeistele burgeri miso-sitruuna-aiolilla ja marinoidulla punakaalilla, jotka tuovat makuun särmää. Viinipariksi sopii Viinilehden Vuoden roseeviini, jonka kypsän marjainen ja yrttinen

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.