Viikon viinivinkki

Tarte Tatinin ja räjähtävän aromikkaan jalohomeviinin onnistunut liitto

39 / 2012 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Viikon suosituksena on makea valkoviini, jossa on intensiivinen, aromeiltaan hillottua ananasta ja appelsiininkuorta sekä karvasmantelia muistuttava tuoksu. Tuoksua seuraava maku on erittäin makea ja suutuntumaltaan paksu. Tuoksun aromien lisäksi siinä on hunajaisuutta ja makeaa mausteisuutta, kuten vaniljaa. Suuntäyttävän makea maku ryhdittyy reilun hapokkuuden ansiosta. Kokonaisuus jättää pitkään maistuvan, muun muassa hillottua omenaa muistuttavan, paahteisen jälkivaikutelman.

Ruoan ja viinin käsi kädessä kulkevat aromikkuudet täydentävät toisiaan

Suosittelen tämänviikkoisen makean viinin seuraan yhtä klassisimmista jälkiruoista, Tarte Tatin -omenapiirasta, jolle myös löytyy yhtä monta reseptiä kuin on kokkiakin. Tässäkin suosituksessa on pientä ”tuunausta”.

Voit käyttää piiraalle murotaikinaa tai voitaikinaa.

Laita uuninkestävälle paistinpannulle yhtä paljon voita ja sokeria. Kuumenna pannu, lorauta voin ja sokerin joukkoon tilkkanen calvadosta, muutama lusikallinen aprikoosihilloa ja halkaise mukaan vielä yksi vaniljatanko. Kiehuta hiljalleen, kunnes seos alkaa hieman karamelisoitumaan.

Kuori omenat ja leikkaa ne reiluiksi lohkoiksi (poista myös siemenkodat). Asettele omenalohkot tiiviisti pannulle ja jatka hetkinen kiehuttamista. Ripottele mausteeksi hieman jauhettua kanelia. Nosta pois liedeltä.

Kauli käyttämästäsi taikinasta omenoille kansi. Nosta kansi pannuun ja leikkaa se pannun reunoja myötäileväksi kanneksi ja painele kevyesti.

Pistele pinta haarukalla ja voitele munalla. Paista 220 asteessa noin 15-20 minuuttia. Nosta pannu uunista, irrota taikinan reunat pannusta veitsellä ja anna hetkisen jäähtyä. Kumoa piiras esimerkiksi leikkuulaudalle ja tarjoa lämpimänä.

Maistuvia nautintoja omenaisen, aprikoosisen ja kanelisen jälkiruoan sekä hillomaisen ananaksisen ja omenaisen Premium Noble Late Harvest –viinin kera!

Aiemmat viinivinkit

Ahven-bao bun ja vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini

Ahven- bao bunit syntyvät näppärästi tuoreesta ahvenesta tai kalaonnen puuttuessa myös savukalasäilykkeistä. Bao bunin makumaailmaa täydentää oivallisesti vastavalittu Viinilehden Vuoden valkoinen hanaviini. Viinin kesäinen aromikkuus, sitruksisuus, herukkaisuus ja yrttisyys antaa

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Vadelma-raparperi-jogurtti-juustokakku ja marjaisen makea kupliva

Herkullinen juustokakku saa makunsa vadelmista, raparperista ja jogurtista. Marjaisen kuplivan vadelmainen, mansikkainen ja kirsikkainen aromimaailma sointuu täydellisesti jogurttisen juustokakun vivahteisiin. Viinin miellyttävät kuplat ryhdittävät kokonaisuutta. Tämä herkku kruunaa kesän ensimmäiset

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Roseenpunainen ja sesongin herkuilla lastattu Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.