Tipaton tammikuu?

Cocktailit ovat yhä suositumpia – myös alkoholittomina. Ongelmana alkoholittomissa drinkeissä on usein mehumaisuus, niistä puuttuu helposti "kärki". Tähän ongelmaan on nyt kehitetty tislattu alkoholiton viina.

01.01.2019 Riikka Huotari + Elisa Johansson

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla

Cocktailit ovat yhä suositumpia – myös alkoholittomina. Ongelmana alkoholittomissa drinkeissä on usein mehumaisuus, niistä puuttuu helposti ”kärki”. Tähän ongelmaan on nyt kehitetty tislattu alkoholiton viina.

Seedlip Garden 108 on sokeriton ja makeutusaineeton yrttipohjainen juoma, jossa ei ole keinotekoisia aromiaineita. Myynnissä Alkossa tammikuussa.

Garden Sour

50 ml Seedlip Garden 108
35 ml Appelsiinimehua
15 ml Sitruunamehua
5 ml Siiderietikkaa
rosmariinin ja timjamin
ripaus sokeria
tilkka munanvalkuaista

Tarjoillaan laakeasta samppanjalasista. Valmistetaan ravistamalla.

Lue myös

2020-luvun maailmanvalloittajat

Viinimaailma elää murrosta, jossa uudet rypälelajikkeet nousevat kansainväliseen valokeilaan. Assyrtiko, Grüner Veltliner, Vermentino, Albariño ja Tempranillo leviävät uusille viinialueille.

Tavoitteena nettonollaviinitila

Espanjalaisen Familia Torresin innovatiivinen hiilidioksidin talteenotto ja uudelleenkäyttö näyttää, miten viinitila voi vähentää tehokkaasti ilmastovaikutuksiaan.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.