Gold Dust Signature Red Blend 2024 hanapakkaus

Gold Dust Signature Red Blend 2024 hanapakkaus

Alkon tuotenumero: 941126

Punaviini
Italia
Muut
33,89 € 3 l
Star rating

Laadukas ja hyvin tehty

Viinityyppi ikoni

Valmis juotavaksi

Hinta-laatusuhde ikoni

Löytö

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Mainos - Sisältö jatkuu alla
Grapes

Rypäle

Grapes

Viinityyppi

Grapes

Alkuperämaa

Ruokasuositus

Monikäyttöinen viini liharuoille ja runsaille kasvisruoille.

Arvio

Avoin, mehevä ja muhevan marjainen tuoksu. Siinä on mustaherukkaa, tummaa kirsikkaa ja luumua. Viiniä sävyttävät lisäksi paahteisen mausteiset vivahteet. Melko runsas maku toistaa tuoksun aromit ja on tyyliltään helposti lähestyttävä. Tuoksun aromien lisäksi maussa on hentoa kahvisuutta. Pehmeä tanniinisuus tukee tasaista, suunmyötäistä kokonaisuutta. Mehukas kokonaisuus jättää kypsän marjaisen, hennon mokkaisen ja yrttisen jälkivaikutelman.

Alkon tuotesivu

Lue myös

Avaimet pieneen viinikellariin

Viinin kypsytyksessä eli säilytyksessä on oikeastaan kyse viinin hyvin hitaasta pilaantumisesta ja siitä ohikiitävästä hetkestä, kun juoma saavuttaa vivahteikkaan huippunsa. Pienen viinikellarin voi kerätä vaikka vaatekaappiin.

Jaakko Heinimäki

Jaakko Heinimäki: Aloittelijan mieli

Vanhaa zen-buddhalaista elämänohjetta voi mainiosti soveltaa myös viinistä nauttimiseen. Minulle ei ole tärkeää tietää paljon viineistä. Tärkeää on osata nauttia elämästä.

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Muhkean herkullinen syksyn Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.