Aromikas ja helppo karitsapasta taikoo kevätviikonlopun astetta herkullisemmaksi. Viehkeän mausteinen pasta saa kaverikseen ripasson, jonka mehukas suutuntuma ja kuivattujen hedelmien vivahteet hurmaavat makunystyrät.
Karitsapasta
Ainekset:
2 pientä punasipulia
2 valkosipulinkynttä
1 pieni vihreä paprika
noin 400 g kypsää haudutettua karitsan niskaa
2 rkl oliiviöljyä
2 prk (á 400 g) tomaattimurskaa
1 rkl harissatahnaa (chilitahna)
1 tl suolaa
mustapippuria
½ ruukkua tai ¼ rasiaa (25 g) rucolaa
Lisäksi:
400 g tagliatelle-pastaa
vettä
suolaa
oliiviöljyä
Tarjoiluun:
75 g parmesaania
pinjansiemeniä
Valmistusohje:
1. Kuori sipulit. Leikkaa punasipulit isohkoiksi palasiksi. Hienonna valkosipulit. Poista paprikasta kanta ja leikkaa paprika reilun kokoisiksi paloiksi.
2. Revi ylikypsä karitsan liha kevyesti käsin tai haarukalla pieniksi paloiksi. Voit käyttää pastaan myös ylikypsää karitsan lapaa tai potkaa.
3. Kuumenna paistinpannu, lisää oliiviöljy ja kasvikset. Kuullota hetki.
4. Lisää pannuun tomaattimurska ja karitsan lihat. Pienennä lämpöä niin, että kastike hautuu hiljalleen poreillen. Mausta harissatahnalla, suolalla ja mustapippurilla. Hauduta ragua 15–20 minuuttia, kunnes seos hieman saostuu ja maut tiivistyvät.
5. Keitä pasta paketin ohjeen mukaan kypsäksi ja pirskottele päälle halutessasi oliiviöljyä.
6. Lisää hautuneen karitsakastikkeen joukkoon keitetty, valutettu pasta sekä rucola. Sekoita ainekset huolellisesti sekaisin.
7. Raasta päälle vielä ennen tarjoilua reilusti parmesaania, rouhaise mustapippuria myllystä ja ripottele päälle pinjansiemeniä.