Viikon viinivinkki

Friteerattu made ja pippurinen grüner veltliner

8 / 2021 Antti Rinta-Huumo

Madesesonki on nyt kuumimmillaan! Tämänkertaisessa viinivinkissä suosittelen valmistamaan kauden kalasta yksinkertaisen herkullista ja rehellistä ruokaa. Viinin persikkainen, omenainen, sitruksinen ja jopa pippurinenkin mausteisuus tuovat rapean kuoren kätkemälle kalalle maukkaan säväyksen. Lisäksi viinin mineraalisuus ja yrttisyys sopivat täydellisesti herneistä valmistetun lisukkeen seuraan.

Alkon tuotesivu

Friteerattu made ja survotut herneet

maderesepti

Ainekset:
400 g madefileetä
1/2 tl suolaa

Taikina:
1 dl vehnäjauhoja
1/2 dl maissitärkkelystä
1 tl leivinjauhetta
1 muna
1 dl kivennäisvettä tai olutta
1 tl suolaa
1/4 tl pippuria
1/4 tl valkopippuria

Paistamiseen:
5–7 dl (rypsi)öljyä

Lisäksi:
300 g pakasteherneitä
25 g voita
1 rkl sitruunamehua
1/4 tl suolaa
sitruunalohkoja

Valmistusohje:
1. Leikkaa made paloiksi. Mausta palat suolalla. Anna maustua 15 minuuttia.
2. Tee taikina. Sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää muna ja neste. Mausta taikina suolalla ja pippurilla.
3. Kuumenna öljy kattilassa 190-asteiseksi.
4. Kasta 2–3 kalapalaa kerrallaan taikinaan ja tipauta varovasti kypsymään öljyyn. Kypsennä kalaa 1–­2 minuuttia puoleltaan, kunnes kala ja taikina on rapeaa ja kullanruskeaa.
5. Nosta kalapalat reikäkauhalla valumaan talouspaperin päälle lautaselle.
6. Keitä pakasteherneitä vähässä vedessä 5 minuuttia. Valuta herneet.
7. Survo herneet karkeasti voin kanssa. Mausta sitruunamehulla ja suolalla.
8. Tarjoile friteerattu made survottujen herneiden kera

Aiemmat viinivinkit

Tähtianis-currykana ja makean mausteinen ranskalainen

Tähtianiksella, inkiväärillä ja hunajalla maustettu currykana valmistuu uunissa omassa leivinpaperipaketissaan. Mausteisessa ruoassa Aasian aromit ja kotikeittiön helppous kohtaavat herkullisella tavalla. Gewürztraminerin makea mausteisuus, kukkaisuus ja hunajainen hedelmäisyys ovat täydellinen pari

Tyrnimoussekakku pippurimarengilla ja makean mausteinen kuohuva

Äitienpäivän jälkiruoka saa olla pientä hemmottelua. Kun taivaallisen pehmeä tyrnimoussekakku saa seurakseen pippurimarenkia, lopputulos on samaan aikaan elegantti ja kujeileva. Happamuus, makeus ja pieni pippurinen potku pelaavat loistavasti yhdessä. Hunajaisen

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.