Viikon viinivinkki

Mausteinen tuulahdus Pohjois-Italiasta

12 / 2013 Antti Rinta-Huumo

Arvio

Tämän viikon suosituksessani, Gewürztraminer-lajikkeesta valmistetussa valkoviinissä on runsasarominen tuoksu, joka on täynnä eksoottista hedelmäisyyttä, makeaa mausteisuutta ja muun muassa rusinan aromia. Tuoksua seuraava maku on lähes kuiva, suutuntumaltaan varsin runsas ja pehmeä. Siinä on tuoksun aromien lisäksi hunajaisuutta ja kukkaisuutta. Runsasta makua ryhdittävät mausteisuuden lisäksi myös mineraalisuus ja kypsän, lähes hillotun sitruunankuoren aromikkuus. Kokonaisuus jättää lämminhenkisen jälkivaikutelman.

Chilimajoneesista kiekurat lämminhenkiselle keitolle

Tämänkertaisen viinivinkin kylkeen suosittelen valmistamaan edelleen jatkuvien kylmien kelien lämmikkeeksi täyteläisen mehevää ja hieman mausteista kala- ja äyriäiskeittoa.

Hienonna salotti- ja valkosipulia. Kuumenna kattilassa öljyä ja kuullota siinä sipulit ja tomaattipyreetä. Ripottele joukkoon hieman sokeria pyöristämään pyreen hapokkuutta. Voit lisätä varovasti vielä myös chilijauhetta.

Kuutioi erivärisiä paprikoita, viipaloi fenkolia, varsiselleriä ja purjoa, sekä pilko myös tomaattia, jonka voit halutessasi kaltata kuorettomaksi. Nostele raaka-aineet kattilaan ja jatka kuullottamista vielä hetkisen.

Lorauta joukkoon valkoviiniä ja hummerifondista valmistamaasi lientä. Hauduttele, kunnes kasvikset alkavat olla lähes kypsiä. Lorauta joukkoon kermaa ja tarkista maku. Lisää tarvittaessa suolaa ja mustapippuria. Mikäli maku tuntuu turhan hapokkaalta, lisää vielä hieman sokeria.

Kuutioi tai suikaloi mieleistäsi kalaa. Voit käyttää sekä punalihaisia että vaaleita kaloja. Näin saat keittoon lisäväriä – ja tietenkin makua. Lisää kalat keittoon ja anna hautua. Keiton ei välttämättä tarvitse enää kiehua.

Kuumenna paistinpannu ja lisää sille loraus öljyä. Paista nopeasti pannulla hienonnettua salottisipulia, jättikatkaravun pyrstojä ja kuorestaan poistettuja sinisimpukoita. Mausta suolalla ja hienonnetulla lehtipersiljalla.

Nostele keittoa lautaselle ja lusikoi paistinpannun herkut joukkoon. Viimeistele annos majoneesilla, jota olet jatkanut lorauksella kermaa ja maustanut makealla chilikastikkeella tai pelkällä chilijauheella. Mukava lisä keitolle on myös öljyssä pannulla paahdetut leipäkrutongit.

Sitten vain Mezzacoronaa lasiin ja lusikka kauniiseen käteen!

Aiemmat viinivinkit

Kesäinen parsasalaatti ja hedelmäinen Bordeaux’n kupliva

Ihanan kesäinen parsasalaatti saa säväyksen gorgonzolasta ja uppomunasta. Tässä salaatissa raaka-aineet pääsevät oikeuksiinsa – annos on raikas, kevyt ja täynnä makua. Puhdaspiirteisen hedelmäinen, omenainen ja sitruksisen mineraalinen Bordeaux’n kupliva ryhdittää

Vadelma-raparperi-jogurtti-juustokakku ja marjaisen makea kupliva

Herkullinen juustokakku saa makunsa vadelmista, raparperista ja jogurtista. Marjaisen kuplivan vadelmainen, mansikkainen ja kirsikkainen aromimaailma sointuu täydellisesti jogurttisen juustokakun vivahteisiin. Viinin miellyttävät kuplat ryhdittävät kokonaisuutta. Tämä herkku kruunaa kesän ensimmäiset

Tähtianis-currykana ja makean mausteinen ranskalainen

Tähtianiksella, inkiväärillä ja hunajalla maustettu currykana valmistuu uunissa omassa leivinpaperipaketissaan. Mausteisessa ruoassa Aasian aromit ja kotikeittiön helppous kohtaavat herkullisella tavalla. Gewürztraminerin makea mausteisuus, kukkaisuus ja hunajainen hedelmäisyys ovat täydellinen pari

Mainos - Sisältö jatkuu alla
Kuplivan herkullinen kevään Viinilehti on ilmestynyt. Etsi uusin numero kauppojen lehtihyllyiltä tai tilaa lehti kotiin.